metalo pjovimo staklės

metãlo pjovmo stãklės, mašina metalinėms detalėms metalo pjovimo įrankiais apdirbti. Tinka t. p. plastikams, stiklui, keramikai ir kitoms medžiagoms apdirbti. Būna universaliosios (įvairioms detalėms vienetinėje ir nedidelių serijų gamyboje gaminti ir įvairioms operacijoms atlikti, remonto darbams), specializuotosios (vieno arba kelių tipų panašios formos ir matmenų detalėms, pvz., movoms, žiedams serijomis gaminti), specialiosios (dujų turbinų mentėms ar kitoms tam tikros formos detalėms masiškai ir didelėmis serijomis gaminti; tarp jų ir agregatinės staklės).

Skirstomos į 9 grupes: tekinimo staklės (detalei, dažniausiai sukamai, tekinimo peiliu ar kitam pjovimo įrankiu apdirbti); gręžimo staklės (skylėms detalėje gręžti ar kitaip apdirbti) ir ištekinimo staklės (korpusinių detalių vidiniam paviršiui ir skylėms ištekinti); šlifavimo staklės (detalių paviršiams abrazyviniais įrankiais apdirbti), poliravimo (poliravimas; detalių paviršiams dailinti abrazyvine pasta ar kitu abrazyviniu mišiniu dengtu poliravimo įrankiu), pritrynimo (pritrynimas; detalių paviršiams abrazyvais gludinti) ir galandimo (peilių, grąžtų ir kitų pjovimo įrankių ašmenims abrazyviniu disku sudaryti arba atkurti) staklės; kombinuotosios staklės; krumplių (krumpliaratis; krumpliams pjauti ir glotniai apdirbti) ir sriegių (sriegimas; sriegiui detalėse sudaryti ir glotniai apdirbti) apdirbimo staklės; frezavimo staklės (detalėms apdirbti sukamuoju įrankiu – freza); drožimo (drožimas; detalėms vertikaliai ar horizontaliai apdirbti drožimo peiliu) ir pratraukimo (pratraukimas; detalių paviršiams apdirbti pratrauktuvu) staklės; pjaustymo staklės (ruošiniams pjaustyti tekinimo peiliu, abrazyviniu disku, metalo pjūklu); įvairios staklės (movų ir vamzdžių apdirbimo, pjūklų dantų kirtimo, becentrio rupaus apdirbimo ir tiesinimo, balansavimo, dalijimo mašinos). Būna 5 tikslumo klasių: normalaus, padidinto, didelio, labai didelio tikslumo ir precizinės (itin didelio tikslumo) metalo pjovimo staklės; pagal masę – lengvos (iki 1 t), vidutinės (iki 10 t) ir sunkios (daugiau kaip 10 t); vienasuklės ir daugiasuklės.

Gali būti rankinio valdymo, pusiau automatinės (pusautomačiai) ir automatinės (automatai), valdomos mechaniniu, elektromechaniniu arba skaitmeniniu programiniu būdu; keli automatai, sujungti konvejeriais, sudaro automatinę liniją. Labai paplitusios daugelio operacijų staklės (su visiškai automatizuotu apdirbimo ciklu). Pagrindiniai metalo pjovimo staklių judesiai: pjovimo (sukamasis arba slenkamasis; suteikiamas ruošiniui ar įrankiui arba abiem kartu) ir pastūmų (dar gali būti sudėtinis); pjovimo ir pastūmų greitis keičiamas belaipsniu (elektriniais, mechaniniais ar kitais įrenginiais) arba laipsniniu (greičių dėže ar kitais mechanizmais) būdu. Be šių judesių, metalo pjovimo staklės dar atlieka dalijimo, nustatymo, valdymo ir kitus judesius. Judesių perdavimo mechanizmų kinematinių grandžių ir grandinių visuma sudaro metalo pjovimo staklių kinematinę schemą.

metalo pjovimo staklės

Istorija

Metalo pjovimo staklės naudotos jau senovėje; 12 a. atsirado tekinimo ir gręžimo staklių su rankine pavara. 14 a. Italijoje, Prancūzijoje buvo gaminamos tekinimo staklės su mechanine pavara. Pramoninė metalo pjovimo staklių gamyba pradėta Didžiojoje Britanijoje 18 a. pabaigoje; 19 a. antroje pusėje Jungtinėse Amerikos Valstijose, o 20 a. antroje pusėje ir Vokietijoje, Japonijoje, Italijoje, Prancūzijoje, SSRS ir kitose šalyse pradėta tobulinti staklių konstrukciją ir plėtoti jų gamybą. Lietuvoje buvo išplėtota metalo pjovimo staklių gamyba: gręžimo metalo pjovimo staklės nuo 1947 gamintos Vilniaus Žalgirio gamykloje (veikė iki 1995), vėliau pradėtos gaminti ir kitokios metalo pjovimo staklės Vilniaus, Kauno ir Šiaulių (gamintos precizinės metalo pjovimo staklės) staklių gamyklose. Metalo pjovimo staklės buvo konstruojamos, tiriamos, tobulinamos Metalo pjovimo staklių institute Vilniuje (įkurtas 1961) ir staklių gamyklų konstruktorių skyriuose. Lietuvoje koordinatines ištekinimo, šlifavimo stakles gamina Kauno staklės (įkurta 1962; nuo 1992 bendrovė), frezavimo ir apvalaus šlifavimo – Vingriai (įkurta 1959 Vilniuje; nuo 1995 bendrovė); įvairios paskirties metalo pjovimo staklėmis prekiauja bendrovė Staklija (įkurta 1996 Vilniuje).

325

2448

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką