metamorfòzė (gr. metamorphosis), metabòlija (gr. metabolē), formos ar savybių pasikeitimas.

Botanikoje

Metamorfozės terminas nėra griežtai apibrėžtas. Jis taikomas daugelio žolinių augalų ontogenezei apibūdinti, kai vieni augalų organai virsta kitais ir pakinta jų funkcija. Artėjant nepalankiam metų laikui tokie augalai labai keičiasi, pamažu apmiršta antžeminiai ūgliai, dirvoje formuojasi svogūnai, šakniastiebiai, gumbavaisiai. Augalų metamorfozės dažniau vyksta kintant ne organams, bet tik jų užuomazgoms (pvz., iš dalies ūglių ar lapų užuomazgų gali išsivystyti spygliai, ūseliai, susidaryti žiedai). Augalų metamorfoze vadinami ir filogenetiniai augalo organų pokyčiai, atsiradę per evoliuciją taikantis prie aplinkos (pvz., kaktusų ar raugerškių dygliai yra pakitę lapai).

Zoologijoje

Apibrėžtesnis metamorfozės terminas zoologijoje. Juo nusakomas gyvūno ar jo organo funkcijos ir formos pasikeitimas tam gyvūnui vystantis, kai iki tapdamas suaugėliu jis pereina vieną ar kelias lervos (nimfos) stadijas. Pvz., metamorfoze vadinami pokyčiai, kai iš buožgalvio išsivysto varlė, iš lėliukės – drugys ar vabalas. Metamorfozė būdinga daugeliui bestuburių gyvūnų ir kai kuriems stuburiniams (nėgėms, žuvims, varliagyviams). Metamorfozė susijusi su organizmo gyvenimo būdo ar aplinkos sąlygų pasikeitimu, pvz., perėjimu nuo plaukiojimo vandenyje į gyvenimą prisitvirtinus prie substrato, nuo gyvenimo vandenyje į gyvenimą sausumoje, nuo šliaužiojimo dirvoje arba ant augalų į skrajojimą ore. Vykstant metamorfozei lervos audinius ištirpdo lizosomos, o per lėliukės stadiją susidaro nauji pakitę būsimojo suaugėlio audiniai. Visą metamorfozės procesą reguliuoja hormonai.

grambuolio visiškoji metamorfozė: a – lerva, b – lėliukė, c – suaugėlis

Daugelio šimtakojų ir tiesiasparnių vabzdžių pokyčiai jiems vystantis iki suaugėlio susiję tik su kūno ir antenų narelių skaičiaus didėjimu, tokia metamorfozės forma vadinama anamorfoze. Vabzdžių metamorfozė gali būti visiškoji ir dalinė. Pirmuoju atveju lerva visiškai nepanaši į suaugėlį. Būdinga vabalams, drugiams (pastarųjų lervos vadinamos vikšrais), dvisparniams, plėviasparniams ir kai kuriems kitiems vabzdžiams. Antruoju atveju lerva panaši į suaugėlį, tik gerokai mažesnė (būdinga lašalams, žiogams, tarakonams, tiesiasparniams, lygiasparniams, puskietasparniams vabzdžiams; jų lervos vadinamos nimfomis).

žiogo dalinė metamorfozė: ae nimfos, f – suaugėlis

2178

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką