skersinis mezgimas: a – kabliukinėmis adatomis, b – liežuvėlinėmis adatomis: 1 – naujos kilpos, 2 – senos kilpos

metmeninio mezgimo mezginio fragmentas

mišriojo mezgimo mezginio fragmentas

mezgmas, megzto tekstilės gaminio (mezginio) sudarymas išlankstant siūlus kilpomis ir supinant jas išilgine ir skersine kryptimi. Mezgama rankomis (vąšeliu ar virbalais) arba mezgimo mašinomis. Mezginiai būna plokšti, erdviniai ar rankovės formos. Mašinomis mezgama dažniausiai dviem būdais: skersiniu (tą patį siūlą tiesiant ir išlankstant nuosekliai ant visų mašinos adatų) ir metmeniniu (išilginiu – ant kiekvienos adatos išilgai mezginio tiesiant atskirą siūlą ir išlankstant vienos eilutės kilpas vienu metu per visą mezginio plotį). Skersiniu būdu mezgama mašinomis su kabliukinėmis adatomis (naujas siūlas tiesiamas tarp adatų kabliukų ir senųjų kilpų, išlankstomas kilpomis ir pastumiamas po kabliukais, kurių žiotelės užsidaro, o senosios kilpos stumiamos ant uždarytų kabliukų tol, kol jos nukrinta ir pakimba ant naujai išlankstytų kilpų) arba su liežuvėlinėmis adatomis (siūlas išlankstomas kilpomis tik baigiant mezginį; senos kilpos slenka adatų stiebeliu atidarydamos ir uždarydamos jų liežuvėlį); mezgant abiem būdais naujos kilpos nuolat atitraukiamos.

Vienu metu ant adatų gali būti klojami ir išlankstomi 1, 2 ar 3 siūlai, mezginio kilpos susijungia skersine ir išilgine kryptimi. Metmeniniu būdu mezgama ąselinėmis adatomis iš metmenų siūlų ritės tiekiant metmenų siūlus ir klojant ant plokščioje adatinėje įtvirtintų liežuvėlinių adatų, tokio mezginio tos pačios eilutės gretimos kilpos sudaromos iš skirtingų siūlų. Klojant ant vienos adatos ne mažiau kaip 2 ar daugiau siūlų galima numegzti stabilesnių matmenų metmeninį mezginį. Derinant skersinį ir metmeninį mezgimo būdus gaunamas mišrusis mezginys. Mezgant iš siūlų sudaromos kilpos, lankai ir tąsos, t. p. galima pakloti siūlus ant vienos, kelių ar visų adatų (jie būtų įtvirtinti, bet nesudarytų kitų sandaros elementų), įmegzti specialių pluoštų kuokštelius pūkinei dangai sudaryti (taip mezgamas dirbtinis kailis). Mezgami lygūs ar raštuotieji gaminiai su įvairiaspalviais, reljefiniais, kiauraraščiais, pliušiniais, pūkiniais ir kitais rašto efektais. Derinant įvairios sandaros elementus galima numegzti tam tikrų savybių (pvz., įvairaus storio, akytumo, tąsumo, tamprumo) mezginius.

skersinio mezgimo mezginio fragmentas

Istorija

Žinių apie mezginius yra iš trečio tūkstantmečio prieš Kristų. Manoma, europiečiai – ispanai, italai, vėliau ir anglai, vokiečiai – mezgimo technikos išmoko iš arabų. Tankūs megzti kojų apdangalai Italijoje jau naudoti 13 a. viduryje. Pirmųjų žinių apie mezginius yra 13 a. italų ir 14 a. anglų rašytiniuose šaltiniuose. Yra žinių (15 a.) apie vokiečių amatininką, rankomis numegzdavusį apie 120–150 kilpų per minutę (modernia skersinio mezgimo mašina sudaroma apie 20 mln. kilpų). Mašinomis megzti pradėta tik 16 a. pabaigoje, kai Anglijoje išrasta mechaninė mezgimo mašina. Apie mezgimo istoriją Lietuvoje mezginiai.

3152

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką