Michelis (Moišė) Hofmekleris

Michelis Hofmekleris

Hòfmekleris Michelis (Moišė) 1898Vilnius 1965 02 02Miunchenas, Lietuvos smuikininkas. L. Hofmeklerio brolis. Kilęs iš gausios kelių kartų muzikų Hofmeklerių šeimos. 20 a. pirmos pusės lietuvių pramoginės muzikos populiarintojas. Muzikos nuo mažens mokė tėvas violončelininkas, 1911–15 – Vilniaus muzikos mokykloje smuikininkas I. Malkinas. Su Hofmeklerių šeimos ansambliu griežė pramoginę muziką Vilniuje, Suvalkuose, vėliau su visa šeima persikėlė į Kauną. 1920–41 Valstybės teatro orkestro smuikininkas, 1940–41 Kauno radijo pramoginės muzikos ansamblio dirigentas. 1926–40 į Columbia ir Odeon bendrovių 30 gramafono plokštelių su Lietuvos solistais ir savo orkestrais įrašė apie 120 lietuvių muzikos kūrinių.

Per II pasaulinį karą kalėjo Kauno gete; suorganizavo 35 instrumentininkų ir 5 dainininkų orkestrą, dirigavo 77 koncertus gete kaliniams ir dar 3 Kauno komendantūros SS karininkams. Baigiantis karui kalėjo Stutthofo, Dachau koncentracijos stovyklose. Dirigavo ir griežė išlikusių gyvųjų Kauno ir kitų getų muzikantų orkestro koncertuose 1945 05 27 Šv. Otilijos vienuolyne Bavarijoje ir 1946 Niurnberge Tarptautinio karo nusikaltimų tribunolo liudininkų, kaltintojų ir teisėjų auditorijai. 1949–55 gyveno Izraelyje (koncertavo Jeruzalės radijuje, vadovavo orkestrui King David), 1955–65 – Miunchene.

Koncertinė veikla

1920–41 su savo įkurtais ansambliais (fortepijoniniu trio ir kitais) ir orkestrais (populiariausias buvo Hofmeklerbandas) griežė lietuvių pramoginę ir akademinę (J. Gruodžio, J. Pakalnio, S. Šimkaus, J. Tallat Kelpšos ir kitų) muziką (paties instrumentuotą) Kaune (Konrado kavinėje, restoranuose Metropolis ir Versalis, Karo muziejuje, Kauno radiofone, J. Žilevičiaus švietiejiškuose koncertuose) ir Palangoje (Kurhauze, kavinėse Grand, Jūratė).

Nuo 1926 07 01 Valstybės radiofone surengė (nemokamai) pirmuosius pramoginės muzikos koncertus. Su M. Hofmeklerio ansambliais, orkestrais dainavo D. Dolskis, A. Dvarionas, A. Šabaniauskas, S. Graužinis, J. Byra ir J. Byros kvartetas, Linksmieji broliai, t. p. Kaune gastroliavę Europos valstybių, Jungtinių Amerikos Valstijų estrados dainininkai.

Kūriniai

Sukūrė pramoginės muzikos instrumentinių (Tėvynės garsai, Lakštingalėlė, Izraelio rauda) ir vokalinių kūrinių, lietuvių muzikos transkripcijų, aranžuočių.

Apdovanojimai

Gedimino 4 laipsnio ordinas (1931).

L: L. Melnikas Lietuvos žydų muzikinio paveldo pėdsakais Vilnius 2008.

1352

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką