miẽstų ekonòmika, mokslas, tiriantis miesto ūkio plėtros istoriją, būklę, ją lemiančius veiksnius, miesto ūkio įmonių ir organizacijų paslaugų paklausą ir vartojimą. Miestų ekonomikos specialistai kuria miesto ūkio prognozes, rengia rekomendacijas dėl miesto ūkio objektų ir įmonių išdėstymo miesto teritorijoje, jų pajėgumo didinimo. Nagrinėjamos miesto gyventojų aprūpinimo būstu, miesto žemės panaudojimo, komunalinio ūkio organizavimo, transporto plėtros, švietimo, sveikatos apsaugos ir kitų viešųjų paslaugų teikimo, aplinkosaugos, vietos valdžios išlaidų ir kitos problemos. Sprendžiant miestų plėtros problemas, analizuojami miesto ūkio plėtros ištekliai, teikiamos rekomendacijos dėl jų naudojimo, nagrinėjamas investicijų į miesto ūkį efektyvumas, tiriamas miesto ūkio organizavimas ir finansavimas, mokslo ir technikos pažangos diegimas. Miestų ekonomika t. p. tiria miesto ūkio šakų ir įmonių veiklos planavimą, jos rezultatus lemiančius veiksnius, rodiklių sistemas, darbo apmokėjimo ir skatinimo būdus, kainodaros miesto ūkyje organizavimą, rengia rekomendacijas veiklos rodiklių sistemai ir apskaitos organizavimui tobulinti. Analizuojamas miesto savivaldybės biudžetas, rengiamos rekomendacijos dėl biudžeto pajamų didinimo šaltinių panaudojimo ir racionalaus lėšų paskirstymo, tiriamas miesto ūkio valdymas, jo efektyvumas, informatikos metodų taikymas priimant ir įgyvendinant valdymo sprendimus. Vertinamas miesto ūkio įmonių veiklos poveikis gyventojų gerovei, vartotojų poreikių tenkinimui, kitų miesto įmonių ir organizacijų veiklos efektyvumui ir gamtosaugai.

Miestų ekonomika kaip savarankiška mokslo šaka susiformavo Jungtinėse Amerikos Valstijose 20 a. antroje pusėje. 7 dešimtmetyje W. Alonso, E. Millsas ir R. Muthas sukūrė monocentrinį miesto modelį, kuris tapo miesto ekonominių išteklių paskirstymo analizės pagrindu. S. S. Kuznetsas analizavo urbanizacijos procesus Trečiojo pasaulio šalyse, W. Vickrey – investicijas į miesto transporto ūkį ir jo kainodarą. Vėliau atsirado sudėtingesnių policentrinių miesto modelių, paaiškinančių šiuolaikinių aglomeracijų susikūrimą ir funkcionavimą, įmonių ir organizacijų išsidėstymą ir gyventojų migraciją miesto viduje.

LIETUVOJE miestų ekonomika pradėjo labiau plėtotis 20 a. 10 dešimtmetyje kuriant veiksmingesnę miestų savivaldą, pertvarkant komunalinį ūkį, gerinant miestų žemės naudojimą, transporto infrastruktūrą, aplinkosaugą. Miestų ekonomikos tyrimų atliko A. Bikulčius, R. Čiegis, B. Galinienė, J. Rimas, R. Stačiokas.

2846

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką