migdõlas (Amygdalus), erškėtinių (Rosaceae) šeimos augalų gentis. Žinoma apie 40 rūšių. Paplitęs Azijoje ir Pietų Europoje, kitur auginamas.

Neaukštas lapus metantis medis ar krūmas. Lapai paprasti, pražanginiai. Lapkotis prie pamato su 2 nektarinėmis, kartais nektarinių esama lapalakščio pakraščiuose. Žiedai taisyklingieji, dvilyčiai, trumpakočiai ar bekočiai, po 1 ar 2 išaugę ant trumpųjų ūglių. Vaisius – plaukuotas kaulavaisis su sausu ar beveik sausu, rečiau sultingu apyvaisiu. Kauliukas su storu, lygiu, duobėtu arba gruoblėtu paviršiumi.

Migdolai auginami kaip maistiniai ir dekoratyviniai augalai. Vienas svarbiausių yra paprastasis migdolas (Amygdalus communis). Auginamas dėl valgomų, savitą kvapą turinčių sėklų (vadinamų migdolais). Jos valgomos šviežios arba pakepintos, jų dedama į konditerijos gaminius. Iš sėklų spaudžiamas maistinis aliejus. Laukinių paprastųjų migdolų sėklos karčios, kultūrinių – nekarčios ar vos juntamo kartumo. Vidutiniškai per metus pasaulyje užauginama 334 000 t išlukštentų migdolų. Daugiausia paprastųjų migdolų auginama Jungtinėse Amerikos Valstijose (apie 68 % pasaulinės produkcijos), Ispanijoje (apie 16 %), Italijoje (apie 4 %), Graikijoje (apie 4 %), Irane (apie 2 %), Tunise (apie 2 %), Maroke, Portugalijoje, Turkijoje (maždaug po 1 %). Kaip dekoratyviniai augalai dažniausia auginami keružinis migdolas (Amygdalus nana) ir triskiautis migdolas (Amygdalus triloba). Lietuvoje auginami retokai.

paprastojo migdolo vaisius

keružinis migdolas

triskiautis migdolas

849

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką