mišk revzija, Lietuvõs Didžiõsios Kunigaikštỹstės mišk revzija, Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valstybinių miškų (girių) patikrinimas ir aprašymas, darytas 1559 per Valakų reformą.

1558 Lietuvos didysis kunigaikštis Žygimantas Augustas paliepė Mscibogavo (dabar Mscibava, Valkavisko rj.) seniūnui Grigaliui Valavičiui revizuoti Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valstybinius miškus, nustatyti jų ir privačių miškų ribas, sutvarkyti valstybinių miškų apsaugą, galimybę juose kurti miestus, miestelius, kaimus ir surašyti jau esančius, parinkti vietas apsistoti per medžioklę didžiajam kunigaikščiui, nustatyti žvėrių perėjas; visa tai pažymėti žemėlapyje.

G. Valavičius atliko Dniepro ir Nemuno baseinų miškų reviziją: aprašė Pietų Ukrainos, Pietų ir Vakarų Baltarusijos, Pietų Lietuvos (Gardino, Alytaus, Merkinės, Perstūnio, Perlamo, Birštono, Darsūniškio, Rumšiškių, Kauno, Veliuonos, Skirsnemunės ir Jurbarko) miškus. Jų ribas pažymėjo žemėlapyje (19 a. antroje pusėje jo jau nerasta), nurodė atstumus iki artimesnių vietovių, surašė įsikūrusiuosius miškuose (kad būtų galima sužinoti, kuo remdamiesi savininkai valdo žemes, kiek tokių yra ir kokios jų prievolės).

G. Valavičiaus atliktą miškų reviziją, kaip labai svarbų to laikotarpio dokumentą, 1867 (1873 – su minimų vietovių, pavardžių abėcėline rodykle) publikavo Vilniaus archeografijos komisija pavadinimu Revizija pušč′ i perechodov zverinnych v byvšem Velikom Knjažestve Litovskom.

-LDK miškų revizija; -revizija

1317

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką