mišrióji sántuoka, skirtingos rasės, tautybės ar religijos žmonių santuoka. Mišriąją santuoką dažnai lemia imigracija. Kai kuriose šalyse egzistavo ar egzistuoja paprotys, draudžiantis tuoktis tos pačios giminės arba religinės, etninės ar socialinės grupės asmenims (egzogamija). Dažnai toks draudimas būdavo susijęs su eugenikos programomis. Nacių valdomoje Vokietijoje, apartheido politiką vykdžiusioje Pietų Afrikos Respublikoje, kai kuriose Jungtinių Amerikos Valstijų valstijose (iki 1967) buvo uždrausta skirtingų rasių žmonių santuoka. 21 a. pradžioje daugelyje arabų šalių ribojamos pilietinės moterų, ištekėjusių už kitataučių ar nemusulmonų, teisės, neretai leidžiami vadinamieji garbės nužudymai, įvykdomi tokių moterų giminės vyrų. 2008 Pakistano valdžia patvirtino teisę palaidoti gyvą musulmonę moterį, susižadėjusią ar ištekėjusią už nemusulmono. Izraelyje, kur nėra civilinės santuokos instituto, nenumatyta galimybė šalies teritorijoje sudaryti mišriąją santuoką tarp judėjų ir kito tikėjimo asmenų. Žydų religinė teisė draudžia tokias mišriąsias santuokas ir jų nepripažįsta. Siekdami tokios santuokos kitatikiai turi atsiversti į judaizmą.

Nuo 16 a. daug Indijos vyrų imigravo į Afriką ir tuokėsi su vietinėmis moterimis. Nuo 20 a. pabaigos mišriosios santuokos labai populiarios Australijoje (ypač tarp vietinių baltaodžių ir imigrantų iš Kinijos, Vietnamo, Pietų Korėjos, Libano) ir Jungtinėse Amerikos Valstijose (2006 buvo apie 2,85 mln. mišrių sutuoktinių porų). Dėl dažnų afroamerikiečių vyrų santuokų su baltaodėmis moterimis Jungtinėse Amerikos Valstijose iškilo problema jaunoms išsilavinusioms afroamerikietėms moterims, norinčioms susituokti su bendraamžiais išsilavinusiais afroamerikiečiais vyrais. 2003 Japonijoje buvo apie 36 000 mišrių sutuoktinių porų (daugiausia tarp japonų ir imigrantų iš Kinijos, Filipinų, Pietų Korėjos, Brazilijos, Jungtinių Amerikos Valstijų, Didžiosios Britanijos), Pietų Korėjoje 13 % visų santuokų buvo mišrios (daugiausia tarp pietų korėjiečių ir imigrantų iš Filipinų, Vietnamo, Kambodžos, Kinijos), Didžiojoje Britanijoje – 2 %.

20 a. pirmos pusės mišriosios santuokos problemas 1948 aprašė K. G. Myrdalis knygoje Socialinės tendencijos Amerikoje ir strateginis požiūris į negrų problemas (Social Trends in America and Strategic Approaches to the Negro Problem).

LIETUVOJE kasmet sudaroma apie 2500 mišriųjų santuokų (apie 10 % visų santuokų).

2271

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką