mitýbos grandnė, vienoje ekosistemoje gyvenančių ir mitybos ryšiais tarpusavyje susijusių organizmų (dažniausiai rūšių, jei neįmanoma jų išskirti – grupių) seka. Parodo kryptį, kuria toje ekosistemoje keliauja biomasė ir joje sukaupta energija. Kiekviena mitybos grandinėje esanti rūšis (ar jų grupė) vadinama mitybos grandimi.

Mitybos grandinė gali būti vaizduojama grafiškai, sujungiant atskiras mitybos grandis rodyklėmis, nukreiptomis pagal biomasės ir energijos judėjimo kryptį. Kiekviena mitybos grandinės rūšis minta prieš ją grandinėje esančios grandies organizmais ir kiekviena tampa maistu po jos esančios grandies organizmams. Pvz., kopūstas → kopūstinis baltukas (vikšras) → zylė; fitoplanktonas → zooplanktonas → planktonu mintančios žuvys → plėšriosios žuvys. Biomasė ir energija į mitybos tinklus patenka su organinėmis medžiagomis iš gamintojų (autotrofų), kurie organines medžiagas sintetina iš neorganinių naudodami Saulės arba cheminių reakcijų metu išsiskiriančią energiją (šie autotrofai dar vadinami chemoautotrofais). Gamintojai (producentai) – tai žalieji augalai, kai kurie protistai (dumbliai), ir chemosintetinančios bakterijos. Visi kiti mitybos grandinės organizmai – vartotojai (konsumentai), jie minta gamintojų pagamintomis organinėmis medžiagomis.

mitybos grandinė Švedijos ežere

Vartotojai skirstomi į pirminius vartotojus, antrinius, tretinius ir t. t. Pirminiai vartotojai – minta gamintojais (žaliaisiais augalais, chemosintetinančiomis bakterijomis), antriniai vartotojai – pirminiais vartotojais ir t. t. Grandžių skaičius mitybos grandinėje yra ribotas, paprastai 4–5, retai 10. Energijai keliaujant iš vienos grandies į kitą didelė jos dalis (apie 80–90 %) išsisklaido šilumos pavidalu ir susidaro dideli suminės biomasės skirtumai (pvz., vikšrų biomasė daug didesnė nei zylių, fitoplanktono – nei žuvų). Ta pati rūšis gali priklausyti kelioms skirtingoms mitybos grandinėms. Kiekvienos mitybos grandies organizmai priklauso skirtingiems mitybos lygmenims.

Pagal pirmųjų lygmenų organizmus skiriami 2 svarbiausi mitybos grandinių tipai: gamintojai ir skaidytojai. Ekosistemoje mitybos grandinės susipynusios ir sudaro mitybos tinklus. Mitybos grandinėmis keliauja ir iš aplinkos į organizmus patekę greitai nesuyrantys teršalai, jų koncentracija didėja nuo žemiausiojo mitybos lygmens iki aukščiausiojo. Su užterštu maistu atitinkama teršalų koncentracija ir dozė gali tekti žmogui.

2178

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką