Miùnchenas (München), miestas Vokietijos pietuose, prie Isaro upės (Dunojaus intakas); Bavarijos žemės centras.

Plotas 311 km2. 1 49 mln. gyventojų (2021). Daugiau kaip 400 000 Miuncheno gyventojų – ne Vokietijos piliečiai (daugiausia turkai, kroatai, italai, graikai, serbai, ukrainiečiai, austrai, lenkai, rumunai, albanai). Su gretimais Freisingo, Dachau, Germeringo, Erdingo, Fürstenfeldbrucko, Unterschleissheimo, Olchingo, Geretsriedo, Starnbergo, Unterhachingo, Ottobrunno, Puchheimo ir kitais mažesniais miestais (iš viso apie 80 miestų ir miestelių, priklausančių 8 apygardoms) Miunchenas sudaro aglomeraciją (2,61 mln. gyventojų, 2023); pagal gyventojų skaičių trečias (po Berlyno ir Hamburgo) Vokietijos miestas.

Miuncheno miesto centro vaizdas iš viršaus

Miunchene susikerta daug geležinkelių linijų, 5 automobilių magistralės (jungia Miuncheną su daugeliu Vokietijos ir kitų Europos šalių miestų). Miuncheną juosia žiedinė automobilių magistralė; dar yra vadinamasis Vidurinis žiedas ir Senamiesčio žiedas. Tarptautinis F. J. Strausso oro uostas (apie 30 km į šiaurės rytus nuo Miuncheno, prie Freisingo; vienas moderniausių Europoje, apie 47,96 mln. keleivių, 2019). Metropolitenas (bendras linijų ilgis 103,1 km, 2019).

Pramonės svarbiausios šakos – elektronikos ir elektrotechnikos pramonė (Siemens AG, AEG bendrovių įmonės), mašinų ir transporto priemonių (BMW, MAN, Krauss‑Maffei), tiksliųjų ir optinių prietaisų gamyba. Poligrafijos (daugiausia knygų ir meno kūrinių reprodukcijų leidyba), maisto (daugiausia alaus; 7 alaus daryklos, apie 5,1 mln. hl per metus), chemijos, tekstilės, siuvimo (Miunchenas – madų ir dizaino centras), popieriaus, odos, medienos apdirbimo pramonė. Miunchenas – didžiausias Vokietijoje moderniųjų technologijų (biotechnologijų, aviacinės, kompiuterinės, telekomunikacinės technikos) pramonės centras (daugiau kaip 500 bendrovių, apie 25 % visų Miuncheno pramonės įmonių); įmonės daugiausia sutelktos Miuncheno aglomeracijai priklausančiuose miestuose. Miunchenas – tranzitinės prekybos centras (daugiausia perkraunama iš Pietų Europos vežami javai, vaisiai, daržovės). Amatai (nedidelės namudinės įmonės; apie 125 000 dirbančiųjų). Tarptautinių kongresų, parodų, mugių centras (nuo 1994 mugės rengiamos buvusio Miuncheno‑Riemo oro uosto teritorijoje). Kasmetinė alaus šventė Oktoberfest. Turizmas (daugiau kaip 7 mln. turistų per metus). Daugelio Vokietijos regioninių draudimo ir tarptautinių perdraudimo bendrovių būstinės, tarp jų – Münchner Rück, Allianz, DAS. Nekilnojamojo turto prekybos, bankininkystės centras (svarbiausi bankai – HypoVereinsbank ir Bayerische Landesbank). Vokietijos ir Europos patentų tarnybų būstinės.

Miuncheno universitetas, Miuncheno technikos universitetas (įkurtas 1868), Miuncheno bundesvero universitetas (įkurtas 1972), Miuncheno dailės akademija, aukštosios taikomųjų mokslų, televizijos ir kinematografijos, muzikos ir teatro, užsienio kalbų, filosofijos, politologijos, makromedijos, medijos dizaino ir informatikos mokyklos, aukštosios specialiosios visuomeninio administravimo ir teisės, ekonomikos ir vadybos mokyklos, Miuncheno aukštoji verslo mokykla, Miuncheno katalikiškoji specialioji aukštoji mokykla. Bavarijos mokslų akademija, Bavarijos dailiųjų menų akademija. Maxo Plancko draugijos mokslinio tyrimo institutai. Daug bibliotekų, tarp jų – Bavarijos valstybinė biblioteka, Vokietijos mokslinė biblioteka, Miuncheno universiteto, Vokiečių muziejaus bibliotekos. Žymiausi muziejai: meno – Senoji, Naujoji, moderniojo meno pinakotekos, Bavarijos nacionalinis muziejus, Naujoji galerija, gliptoteka, Miuncheno miesto, porceliano, antikos meno, Egipto meno, grafikos, monetų, etnografijos; technikos – BMW galerija, BMW muziejus, Vokiečių muziejus (mokslo ir technikos istorija), Siemens forumas; gamtos mokslų – Alpių, antropologijos ir paleoanatomijos, geologijos, paleontologijos, botanikos, zoologijos, muziejus Žmogus ir gamta; kultūros istorijos – alaus ir Oktoberfest šventės, Vokietijos aludarystės, Vokietijos medžioklės ir žvejybos, Vokietijos teatro, Miuncheno žydų, senovinių siuvamųjų mašinų ir lygintuvų, bulvių, žaislų ir kiti. Teatrai: vienas žymiausių – Bavarijos opera, kiti – Rezidenz, Cuvilliés, Princo regento, Gärtnerplatz, Kamerinis, Vokiečių; yra privačių trupių. Kasmetinis operos festivalis (nuo 1901). Trys tarptautinės reikšmės orkestrai: Miuncheno filharmonijos simfoninis orkestras, Bavarijos orkestras, Bavarijos radijo simfoninis orkestras. Bavarijos kino studija. Kasmetinis kino festivalis (nuo 1983). Zoologijos, botanikos sodai. Olimpinis parkas (olimpinis stadionas, kiti sporto objektai); 1972 Miunchene vyko XX vasaros olimpinės žaidynės.

2271

Miuncheno architektūra

Miuncheno istorija

Miuncheno lietuviai

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką