Gandhi Mohandas Karamčand (Mohandas Karamchand Gandhi, Mohandasas Karamčandas Gándhis, Gándis), Mahatma 1869 10 02Porbandar (Gudžarato valstija) 1948 01 30Delis, Indijos tautinio išsivadavimo judėjimo vadovas, nesmurtinio pasipriešinimo politinės taktikos pradininkas. Gimė mažos kunigaikštystės administratoriaus šeimoje. Būdamas 13 metų tėvų valia vedė. 1888–91 Londone studijavo teisę, buvo aktyvus Londono vegetarų draugijos narys. Nuo 1893 Pietų Afrikoje dirbo juriskonsultu indų bendrovėje. Čia pradėjo kovą dėl tautiečių pagrindinių teisių (prieš rasinę diskriminaciją). 1894 įkūrė Natalio indų kongresą. Sukūrė nesmurtinio pasipriešinimo taktiką Satjagrahą (atsisakymas paklusti neteisingai tvarkai, nebendradarbiavimas su valdžia, savo švietimo, savigalbos ir kitų institucijų kūrimas). M. K. Gandhi suprato politinę kovą kaip tiesos, suvokiamos religine prasme, siekį. Jo pasaulėžiūrą veikė Bhagavadgytos postulatai apie būtinybę atsisakyti materialinių gėrybių, nepriklausomai nuo emocijų bei išorinių aplinkybių ramiai vykdyti savo pareigą, mokymas nesipriešinti blogiui jėga.

Mohandas Karamčand Gandhi

Siekdamas įgyvendinti savo socialines utopijas, M. K. Gandhi įkūrė dvi žemdirbių kolonijas, kurios tapo vėlyvesnių ašramų (ašrama prototipais. 1914 būdamas jau garsus politikas jis grįžo į Indiją. Per Pirmąjį pasaulinį karą padėjo verbuoti kareivius į Britų Indijos kariuomenę. 1919 02 britų administracijai paskelbus įstatymą, leidžiantį be teismo įkalinti politiniu kurstymu įtariamus politikus, M. K. Gandhi paskelbė Satjagrahą, kuri daugelyje Indijos provincijų sukėlė pasipriešinimo kolonijinei valdžiai bangą. Nuo tada pradėtas vadinti Mahatma (Didžiąja siela). Jo pastangomis Indijos nacionalinis kongresas reorganizuotas į partiją, plačiai praktikuotas valdžios institucijų, mokyklų, angliškų prekių boikotas. Dėl incidento, per kurį buvo nužudyti keli policininkai, 1922 02 M. K. Gandhi nutraukė judėjimą. Už kurstymą nuteistas 6 metus kalėti, tačiau 1924 02 paleistas.

1928 pabaigoje vėl įsitraukė į politiką. Jo iniciatyva Indijos nacionalinis kongresas priėmė rezoliuciją, reikalaujančią per metus suteikti Indijai dominijos statusą. 1930 03 pradėjo Satjagrahą prieš druskos mokestį, organizavo įspūdingą žygį prie jūros. Daugiau nei 60 000 jo dalyvių buvo suimta. 1932 09 kalinamas M. K. Gandhi pradėjo bado streiką iki mirties – reikalavo gerinti žemiausių (neliečiamųjų) kastų padėtį. 1934 atsisakė Indijos nacionalinio kongreso vadovo pareigų, pasitraukė iš partijos, kuri, jo nuomone, naudojosi Satjagraha tik taktiniais sumetimais, ir ėmėsi įgyvendinti savo konstruktyviąją programą: kaimo švietimas, žemiausių kastų problemos, tradicinių amatų plėtra. Neigiamai vertino šių laikų technologijų civilizaciją, manė, kad nepriklausoma Indija bus laisvų kaimo bendruomenių šalis.

Negavę aiškių pažadų, kad po Antrojo pasaulinio karo bus suteikta nepriklausomybė M. K. Gandhi ir Indijos nacionalinio kongreso vadovai 1942 pradėjo judėjimą Išeikite iš Indijos. Po karo per derybas su britais ir musulmonų lyderiais dėl nepriklausomybės jiems nepavyko įveikti musulmonų ir hinduistų susipriešinimo bangos ir išvengti šalies padalijimo į Indiją ir Pakistaną. M. K. Gandhi bado streikai padėjo nutraukti masines riaušes Kalkutoje (1947 09) ir Delyje (1948 01), bet sukėlė hinduistų fanatikų pasipiktinimą. Vienas jų, N. Godse, M. K. Gandhi nušovė.

M. K. Gandhi paminklas Strasbūre, 2011 padovanotas Indijos vyriausybės; paminklo cokolyje yra 5 urnos su žeme iš simbolinių M. K. Gandhi gyvenimo vietų

M. K. Gandhi – vienas ryškiausių 20 a. veikėjų, išsiskiriančių gebėjimu derinti dvasingumą, politinį įžvalgumą ir dorą, sutaikyti priešingų požiūrių žmones. Jo įtaka ypač ryški didžiausiose 20 a. revoliucijose: prieš rasizmą, kolonializmą ir prievartą. M. K. Gandhi veikla įkvėpė nesmurtinius judėjimus Jungtinėse Amerikos Valstijose (M. L. Kingas) ir kitose šalyse, netiesiogiai – Lietuvos Sąjūdžio ideologiją, taikias Vidurio ir Rytų Europos revoliucijas.

-Mohandas Gandhi; -Mohandas Gandis

M. K. Gandhi ir H. Kallenbacho paminklas Rusnėje (2015, skulptorius R. Kvintas; © LATGA, 2020)

L: R. Rolland’as Mahatma Gandhi Kaunas 1931; J. M. Brown Gandhi’s Rise to Power Cambridge 1972; G. Richards The Philosophy of Gandhi London 1982.

2870

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką