moldavai tautiniais drabužiais

moldãvai, Europos tauta. Gyvena Moldavijoje (apie 2,7 mln. žmonių), Ukrainoje (daugiau kaip 258 000 žmonių), Rumunijoje, Rusijoje ir kitur. Iš viso pasaulyje yra apie 3,4 mln. moldavų. Kaba rumunų kalba. Tikintieji – krikščionys stačiatikiai (nuo 18 amžiaus), išliko pagoniškų tikėjimų apraiškų.

Gyvensena

Svarbiausi verslai – gyvulininkystė (galvijai, arkliai, avys, kiaulės, ožkos), paukštininkystė, žemdirbystė (kviečiai, miežiai, kukurūzai), vynuogininkystė ir sodininkystė. Amatai: audimas, kilimų audimas, puodininkystė, medžio, odos ir akmens dirbinių gamyba. Iki 20 amžiaus dauguma moldavų gyveno dideliuose kaimuose. Tradicinis būstas – namas su priemene, gyvenamąja patalpa ir svetaine. Moterų tradiciniai drabužiai – balti raštuoti marškiniai, nesusiūtas vilnonis sijonas ir prijuostė, skara, pagyvenusių moterų – nuometas. Vyrų drabužiai – balti marškiniai ir kelnės, platus odinis diržas arba medžiaginė juosta, medžiaginė arba kailinė liemenė, šiaudinė skrybėlė vasarą ir avikailio kepurė žiemą. Vyrai ir moterys avėdavo odinę avalynę.

tradicinis moldavų namas

Tradiciniai patiekalai – kukurūzų miltų košė (mamalyga), pieno produktai ir daržovės, daržovių sriubos, sluoksniuotas pyragas su ožkų pieno sūriu (brinza), vynuogių lapų balandėliai, pupelių ir česnakų pasta.

Gausus folkloras – istorinės, lyrinės, epinės dainos, kalendorinės ir šeimyninių apeigų giesmės, pasakos, patarlės.

degustacijos salė Cricovos vyno rūsiuose netoli Kišiniovo (požeminėse katakombose įrengtų koridorių ilgis siekia apie 120 km)

Moldavai Lietuvoje

2001 gyventojų surašymo duomenimis, Lietuvoje gyveno 704 moldavai, 2011 surašymo duomenimis, – 540 moldavų. 1989 buvo įkurta Lietuvos moldavų–rumunų kultūros bendrija Dačija. 2021 Statistikos departamento atlikto gyventojų ir būstų surašymo duomenimis, 2021 Lietuvoje gyveno 451 moldavas.

2840

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką