Molukų salų indoneziečiai

Molùkų sal indoneziẽčiai, Azijos tautų grupė. Gyvena Molukų salose: Halmaheroje, Suloje, Buru, Serame ir kitose; 21 a. pradžioje iš viso buvo 1,8 mln. žmonių. Kaba papuasų kalbomis ir austroneziečių kalbomis, miestuose – ir valstybine indoneziečių kalba. Daugiau kaip pusė Molukų salų indoneziečių – musulmonai sunitai, dalis krikščionys (dauguma ambonų, sangirų ir talaudiečių), šamanistai (salų gilumoje). Tidoriečiai praktikuoja poliginiją.

Gyvensena

Tradiciniai verslai – žemdirbystė (gvazdikmedžiai, muskatmedžiai, batatai, maniokai, bananai, šakniavaisiai, ryžiai), gyvulininkystė (kiaulės; augina tik krikščionys ir šamanistai), paukštininkystė, kopros gamyba, žvejyba. Salų gilumoje gentys verčiasi rankine žemdirbyste, medžiokle, maisto rinkimu. Amatai – puodininkystė, kalvystė, burinių laivų statyba – daugiausia ambonų verslas. Molukų salų indoneziečių gyvenvietės dažniausiai įkurtos jūros pakrantėje.

Tradicinis būstas – namas ant polių (statomi ir antžeminiai namai) palmių lapų stogais.

Tradiciniai Molukų salų indoneziečių drabužiai indonezietiško tipo; miestuose vyrai rengiasi europietiškai.

Maistas – košės su aštriais padažais, daržovės, paukštiena, žuvys (krikščionių – ir kiauliena).

Muzikos instrumentai – būgnas, gongas.

Istorija

Papuasų (australidų) ir austroneziečių (mongolidų) protėvių metisacija Molukų salose prasidėjo penktame–ketvirtame tūkstantmetyje prieš Kristų. 13 a. Molukų salų indoneziečiai perėmė Vakarų Indonezijos hinduistinę kultūrą, 14 a. priėmė islamą, 16 a. – krikščionybę. 15 a.–20 a. pradžioje gyvavo Ternatės ir Tidorės sultonatai; tuo metu paplitusi ternatiečių kalba tapo tarpgentinio Molukų salų indoneziečių bendravimo kalba (nuo 17 a. vartojamas arabų, nuo 20 a. – lotynų raidynas). 16 –19 a. Ambono saloje vietinės hituanų genties, išeivių iš Vakarų Indonezijos ir Europos (portugalų ir olandų) pagrindu susidarė įtakinga Molukų salų indoneziečių tauta – ambonai. 20 a. 5 dešimtmečio pabaigoje ambonai nesėkmingai bandė įkurti nuo Indonezijos nepriklausomą valstybę – Pietų Molukų respubliką. 21 amžiaus pradžioje ternatiečiai ir ambonai yra Molukų salų tautų etninio vienijimosi pagrindiniai iniciatoriai; kartu jie ir kitos Molukų salų indoneziečių tautos integruojasi į indoneziečių naciją.

2840

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką