moratòriumas (lot. moratorius – sulaikantis, delsiantis), valstybės valdžios institucijų veiksmai, kuriais sustabdomas, sulaikomas, atidedamas, uždraudžiamas teisės realizavimo, norminio ar individualaus teisės akto galiojimas, sustabdoma ūkio subjekto veikla, atidedamas prisiimtų įsipareigojimų vykdymas. Moratoriumas taikomas tarptautinėje ir civilinėje teisėje.

Moratoriumas pagal tarptautinę teisę

Pagal tarptautinės teisės normas moratoriumo metu sustabdomas teisės akto galiojimas (pvz., prieš prasidedant tarpvalstybinėms Lietuvos Respublikos deryboms su SSRS Aukščiausioji Taryba, Atkuriamasis Seimas 1990 06 29 pareiškimu paskelbė 100 dienų moratoriumą Kovo 11 Aktui Dėl Lietuvos nepriklausomos valstybės atstatymo; pareiškime buvo nustatyta, kad Lietuvos Respublikos Aukščiausioji Taryba moratoriumą gali pratęsti ar atšaukti, moratoriumas savaime netenka galios nutrūkus deryboms, moratoriumas netenka galios iškart, jei dėl kokių nors aplinkybių ar įvykių Aukščiausioji Taryba negali normaliai vykdyti valstybės valdžios funkcijų). Moratoriumo metu t. p. gali būti atidedami iš tarptautinių sutarčių kylantys įsipareigojimai (pvz., padengti valstybės užsienio skolas, uždrausti komercinę banginių medžioklę) ar neatliekami tam tikri veiksmai (pvz., nevykdomi branduoliniai bandymai) iki konkrečios aplinkybės išnyksta arba atsiranda. Moratoriumas gali būti paskelbtas dėl visų ar tik dėl konkrečių tarptautinių įsipareigojimų.

2002 09 17 Paekhwawon valstybiniuose svečių namuose Pchenjane Japonijos ministras pirmininkas Džiuničiro Koidzumi ir Šiaurės Korėjos vadovas Kim Čong Ilas pasirašo bendrą deklaraciją, kurioje be kitų klausimų patvirtinamas Šiaurės Korėjos įsipareigojimas pratęsti savo raketų bandymų moratoriumą pasibaigus iki 2003 nustatytam terminui (Šiaurės Korėja)

Dažniausiai dėl moratoriumo taikymo tarptautinės teisės subjektai susitaria (pvz., 1977 valstybės, 1959 pasirašiusios Antarkties sutartį, paskelbė pramoninių tyrinėjimų ir mineralinių išteklių gavybos moratoriumą iki atskiro susitarimo dėl šio proceso teisinio sureguliavimo). Kartais moratoriumą dėl tam tikrų tarptautinių įsipareigojimų valstybė taiko vienašališkai (pvz., SSRS 1985 du kartus buvo paskelbusi moratoriumą dėl vidutinio nuotolio raketų naudojimo ir branduolinio ginklo bandymų). Moratoriumas gali būti įstojimo į tarptautinę organizaciją prielaida (pvz., Europos Parlamentas 1997 rezoliucija pakvietė visas šalis priimti mirties bausmės taikymo moratoriumą ir ją visiškai panaikinti, t. p. nurodė, kad į mirties bausmės panaikinimą privaloma atsižvelgti visose derybose su valstybėmis dėl narystės ir bendradarbiavimo sutarčių).

Per moratoriumą įstatymu ar sutartimi gali būti atidedami skolų, palūkanų ar kitų mokėjimų įsipareigojimai (pvz., 1933 Jungtinių Amerikos Valstijų bankų veiklos moratoriumas, Vokietijos užsienio mokėjimų moratoriumas, 1949 Vakarų Berlyno moratoriumas per karą griuvėsiais užverstų sklypų prievolėms). Tokie moratoriumai gali būti pakeisti vadinamaisiais skolų išgelbėjimo susitarimais arba iš naujo pradėtomis derybomis dėl skolų.

Tarptautinėse sutartyse gali būti nustatyti moratoriumų taikymo apribojimai, pvz., 1951 susitarime Dėl Šiaurės Atlanto Sutarties Organizacijos, valstybių atstovų ir tarptautinio personalo statuso nustatyta, kad Organizacijai netaikomas valiutinių operacijų moratoriumas, t. y. ji gali turėti bet kurią valiutą ir sąskaitą bet kuria valiuta, gali laisvai pervesti savo lėšas iš vienos šalies į kitą arba bet kurios šalies teritorijoje, t. p. konvertuoti bet kurią turimą valiutą į bet kurią kitą valiutą palankiausiu oficialios valiutos pirkimo ar pardavimo kursu (Lietuva ratifikavo 2004 09), 1997 susitarime Dėl Tarptautinio jūrų teisės tribunolo privilegijų ir imunitetų nustatyta, kad Tribunolo nuosavybei, turtui ir lėšoms joks moratoriumas netaikomas tiek, kiek reikia Tribunolo funkcijoms vykdyti (Lietuva ratifikavo 2005 10), 2002 susitarime Dėl Tarptautinio baudžiamojo teismo privilegijų ir imunitetų nustatyta, kad Teismo nuosavybei, lėšoms ir turtui, kad ir kur, kieno valdomas jis būtų, joks moratoriumas netaikomas tiek, kiek reikia Teismo funkcijoms vykdyti (Lietuva ratifikavo 2004 11).

Moratoriumas pagal civilinę teisę

Civilinėje teisėje moratoriumas taikomas atsiradus aplinkybėms, nepriklausančioms nuo sutarties šalių ar kitų teisinių santykių subjektų valios (karas, stichinė nelaimė, politiniai neramumai, ypatinga ekonominė padėtis ir kita). Taikant moratoriumą atidedami mokėjimai (debitoriui negalint grąžinti skolos kreditorius tam tikru laikotarpiu nesiima jokių veiksmų, kad būtų išvengta debitoriaus bankroto), sustabdomas ieškinio senaties terminas, netaikoma civilinė atsakomybė. Išskiriamas banko veiklos moratoriumas, kurio metu iš dalies apribojama banko veikla. Priežiūros institucija turi teisę paskelbti moratoriumą, jei bankas per tam tikrą laikotarpį negali įvykdyti bent vieno kreditoriaus pagrįsto finansinio reikalavimo (dėl lėšų banko sąskaitose trūkumo negali atlikti kliento mokėjimo pavedimo, grąžinti indėlių ar kitų pasiskolintų lėšų arba vykdyti kitų finansinių įsipareigojimų ir kita) arba yra pagrįstas pagrindas manyti, kad to negalės padaryti artimiausiu metu. Banko veiklos moratoriumo terminą nustato priežiūros institucija.

Moratoriumas Lietuvoje

Lietuvoje moratoriumą dėl prievolių nevykdymo reglamentuoja Civilinis kodeksas (2000, įsigaliojo 2001). Pagal Bankų įstatymą (2004) banko veiklos moratoriumas nustatomas, jei bankas per 5 darbo dienas negali įvykdyti bent vieno kreditoriaus pagrįsto finansinio reikalavimo. Banko veiklos moratoriumo terminas negali būti ilgesnis nei 6 mėn. (Lietuvos banko sprendimu gali būti pratęstas dar iki 6 mėnesių). Paskelbus banko veiklos moratoriumą paskiriamas banko laikinasis administratorius.

1837

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką