Morelly (Morel) 1715? 1778?, prancūzų filosofas. Kiti biografijos duomenys nežinomi.

Idėjos

Gyvenamojo laikotarpio santvarką laikė neprotinga, manė, kad socialinio ir dorovinio blogio priežastis yra privati nuosavybė.

Komunistinė utopija

Kūrė komunistinę utopiją. Naują protingą visuomenę įsivaizdavo kaip kolektyvine nuosavybe pagrįstą centralizuotą ūkinę komuną, valdomą pagal bendrą ūkio planą, kuris reguliuoja gamybą ir paskirstymą. Suformulavo tris svarbiausius įstatymus, Morelly nuomone, atitinkančius gamtos ir proto reikalavimus: privačios nuosavybės (išskyrus būtiniems individo poreikiams reikalingą nuosavybę) panaikinimo, teisės į darbą ir visuomenės išlaikymą, visų piliečių pareigos dirbti.

Siūlė uždrausti privačią prekybą, papuošalus, reglamentuoti privatų gyvenimą. Morelly sampratai būdingos lygiavinio komunizmo tendencijos. Kėlė prieštaravimo tarp fizinio ir protinio darbo panaikinimo komunistinėje visuomenėje idėją.

Įtaka

Jo idėjos turėjo įtakos F. N. Babeufui, Ch. Fourier.

Veikalai

Svarbiausi veikalai: Esė apie žmogaus dvasią (Essais sur l’esprit humain 1743), Esė apie žmogaus širdį, arba Ugdymo prigimtiniai pradai (Essais sur le cœur humain ou Principes naturels de l’éducation 1745), Gamtos kodeksas (Le Code de la nature 2 t. 1755–60).

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką