Mošknų pliakalnis, Laũkupėnų pliakalnis, piliakalnis su papėdės gyvenviete Rokiškio rajono savivaldybės teritorijoje, apie 500 m į šiaurės vakarus nuo Moškėnų kaimo. Moškėnų piliakalnis datuojamas pirmo tūkstantmečio prieš Kristų pabaiga–pirmu tūkstantmečiu po Kristaus.

Moškėnų piliakalnis (1948, fotografas Jonas Gaidys; Rokiškio krašto muziejus)

Piliakalnis įrengtas Laukupės kairiajame krante. Šlaitai statūs, 20–30 m aukščio. Aikštelė keturkampė, 38 × 50 m dydžio, apjuosta pylimu (0,5 m aukščio, 5 m pločio). Buvo 2 pylimų ir griovių žiedai. Pirmąjį žiedą 3 m žemiau aikštelės sudarė 0,5 m gylio griovys, už jo pylimas (210 m ilgio, 1,8 m aukščio, 8 m pločio). Už šio yra antrasis žiedas: 3 m pločio, 0,5 m gylio griovys, už jo antrasis pylimas (275 m ilgio, 2 m aukščio, 10 m pločio).

Yra papėdės gyvenvietė (užima 5 ha plotą).

Piliakalnį 1909 ir 1911 tyrė L. Krzywickis. Aikštelėje ištirtas 860 m2 plotas. Aptiktas iki 1 m storio kultūrinis sluoksnis. Rasta dirbinių iš titnago (peilių), akmens (kirvių dalių, išgrąžų, galąstuvų, trintuvų), molio (verpstukų, liejimo formų), kaulo (smeigtukų, adatų, ylų, ietigalių, skaptų, durklų), geležies (peilių, pjautuvėlių, ietigalių dalių, ylų, kabliukų, smeigtukų, kaltas, dildė), žalvario (smeigtukų, grandinėlių fragmentų, segės dalis, kabučių), lipdytos ir brūkšniuotos keramikos dirbinių, gyvulių kaulų, molio tinko. Tyrimų metu nustatyta, kad piliakalnis mažiausiai vieną kartą buvo perstatomas. Aptikta akmeninių grindinių liekanų. Gyvenvietėje rastas molinis verpstukas, brūkšniuotosios ir grublėtosios keramikos dirbinių, šlako, gyvulių kaulų.

1329

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką