Mykolas Giedraitis (Šv. Lauryno bažnyčia Videniškiuose)

Giedráitis Mykolas (lenk. Michał Giedroyć) apie 1425Giedraičiai (arba Videniškiai) 1485 05 04Krokuva, vienuolis. Palaimintasis (2018; šventė – gegužės 5). Kilęs iš kunigaikščių Giedraičių. Nuo vaikystės silpnos sveikatos, luošas (vaikščiojo su ramentais). Į atgailos kanauninkų vienuolyną Bistryčioje (dabar Astravo rj.) įstojo 15 a. 6 dešimtmetyje. Noviciatą baigė ir amžinuosius įžadus davė Krokuvoje. Manoma, studijavo Krokuvos universitete ir įgijo filosofijos bakalauro laipsnį. Gyveno vienuolyne prie Šv. Morkaus bažnyčios Krokuvoje, buvo zakristijonas (palaidotas prie didžiojo altoriaus). Garsėjo šventumu, nuolankumu, pamaldumu. Daug laiko skyrė Nukryžiuotojo Jėzaus Kristaus garbinimui. Turėjo aiškiaregystės dovaną (išpranašavo, kad sudegs Šv. Morkaus vienuolynas).

Mykolas Giedraitis (Šv. Lauryno bažnyčia Videniškiuose)

Prie jo kapo buvo meldžiama jo užtarimo. Karstas pirmą kartą atidarytas 1521, palaikai buvo nesuirę. 1625 Mykolo Giedraičio relikvijos perkeltos į sarkofagą viešam gerbimui. Nuo tada Lietuvoje ir Lenkijoje laikytas palaimintuoju, jo biografija įtraukta į šventųjų gyvenimo aprašymus. Pradėtas beatifikacijos procesas, 1634 pasikeitus beatifikacijos tvarkai, liko nebaigtas; 20 a. pabaigoje atnaujintas. Kultą skatino atgailos kanauninkai ir Giedraičių giminė. Mykolas Giedraitis – zakristijonų globėjas.

L: P. Rabikauskas Dievo tarnas Mykolas Giedraitis / Krikščioniškoji Lietuva Vilnius 2002; Serce z krzyżem. Bł. Michał Giedroyć 1425–1485 / Materiały z obchodów Jubileuszu pięćsetlecia śmierci Błogosławionego Kraków 1988; A. Bruździński Michał Giedroyć, zwany błogosławionym, na tle duchowości Zakonu Kanoników Regularnych od Pokuty / Felix saeculum Cracoviae – krakowscy święci XV wieku Kraków 1998.

1803

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką