Nacionalinis ordinas „Už nuopelnus“

Nacionãlinis òrdinas „Už nuopelnus“ (prancūzų k. Ordre national du Mérite), antrasis pagal rangą Prancūzijos Respublikos valstybinis apdovanojimas, teikiamas šalies ir užsienio piliečiams už karinius ir civilinius nuopelnus Respublikai.

Lietuvos prezidento sutuoktinei Almai Adamkienei 2001 įteikto Nacionalinio ordino Už nuopelnus Didžiojo karininko kryžiaus žvaigždė (Almos Adamkienės archyvas)

Laipsniai, išvaizda ir teikimas

Ordinas sukurtas pagal Garbės legiono ordino struktūrą ir turi 5 laipsnius: Didįjį, Didįjį karininko, Komandoro, Karininko ir Riterio kryžius. Ordino kaspinas – mėlynas (parinktas pagal Prancūzijos nacionalines spalvas).

Teikiamas Prancūzijos piliečiams (išimtiniais atvejais ir užsieniečiams), kurių darbai ir nuopelnai negali būti įvertinti aukščiausiu valstybiniu apdovanojimu – Garbės legiono ordinu. Ordino didysis magistras yra šalies prezidentas. Ordinu (visais penkiais jo laipsniais) kasmet apdovanojama apie 3800 prancūzų ir 300 užsieniečių.

Įsteigimas

Įsteigtas 1963 12 03 prezidento Ch. de Gaulle’io iniciatyva, siekiant sušiuolaikinti Penktosios respublikos politinę sistemą, pritaikant ją prie naujų sąlygų ir kartu stabdant valstybės apdovanojimų nuvertėjimą.

Apdovanoti lietuviai

Nacionalinio ordino Už nuopelnus Didysis kryžius įteiktas G. Vagnoriui (1992), Didysis karininko kryžius – A. Adamkienei (2001).

Šio ordino pavyzdžiu 2002 įsteigtas ordinas Už nuopelnus Lietuvai.

Prancūzijos prezidento Ch. de Gaulle’io 2001 12 12 pasirašytas Nacionalinio ordino Už nuopelnus Didžiojo karininko kryžiaus diplomas, įteiktas Lietuvos prezidento sutuoktinei Almai Adamkienei (Almos Adamkienės archyvas)

-Prancūzijos nacionalinis nuopelnų ordinas

1764

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką