Nacionalinis vėžio institutas

Nacionãlinis vžio institùtas, mokslo įstaiga Vilniuje.

Veikla

3 pagrindiniai padaliniai: Mokslinių tyrimų centras, Klinika, Vėžio kontrolės ir profilaktikos centras. Dirba (2022) apie 1000 darbuotojų, iš jų daugiau kaip 60 mokslo darbuotojų. Vykdo onkologijos mokslinius tyrimus, teikia specializuotas onkologijos asmens sveikatos priežiūros paslaugas Lietuvos gyventojams, kartu su Vilniaus universitetu rengia mokslininkus ir specialistus. Pagrindinės mokslo tiriamosios veiklos kryptys – navikų profilaktikos, pagrįstos epidemiologiniais, eksperimentiniais molekulinės biologijos ir klinikiniais tyrimais, plėtotė; naujų technologijų, ankstyvosios navikų diagnostikos ir sudėtinio gydymo priemonių ir metodų tobulinimas; onkologinių ligonių gyvenimo kokybės užtikrinimo sistemos kūrimas. Lietuvos regionuose pradėtos įgyvendinti gyventojų sveikatos būklės atrankinės patikros dėl gimdos kaklelio patologijos ir krūties vėžio programos; pradėti tyrinėti žmogaus navikų biologiniai žymenys; sudarytos paciento kompleksinio ištyrimo schemos, skirtos įvairių lokalizacijų navikų diferencinei diagnostikai.

Istorija

1931 Vilniuje pradėjo veikti Onkologinė ligoninė ir institutas. 1934 institutas pavadintas Vilniaus kovos su navikais tyrimo ir gydymo institutu, veikė iki 1941. 1944 atidaryta Vilniaus miesto onkologijos ligoninė, kuri 1945 reorganizuota į Respublikinį onkologinį dispanserį. 1945 įkurtas Lietuvos mokslų akademijos Eksperimentinės medicinos ir onkologijos institutas, 1957 – savarankiškas Onkologijos mokslinio tyrimo institutas, kurio klinikine baze tapo Respublikinis onkologinis dispanseris. 1975 Onkologijos mokslinio tyrimo institutas sujungtas su Respublikiniu onkologiniu dispanseriu. Jį sudarė 2 sektoriai – Eksperimentinės onkologijos ir Klinikinės onkologijos.

1979 Vilniuje pastatytas naujas instituto pastatas ir klinika, įsteigta 15 specializuotų įvairaus profilio klinikinių, eksperimentinių ir diagnostinių skyrių, atidaryta poliklinika, specializuoti kabinetai ir operacinės. 1984 Onkologijos mokslinio tyrimo institute įkurtas Vėžio registras (piktybiniai navikai Lietuvoje pradėti registruoti gerokai anksčiau). 1990 Onkologijos mokslinio tyrimo institutas ir Klinika reorganizuoti į Lietuvos onkologijos centrą. 2002 Lietuvos onkologijos centras pertvarkytas į Vilniaus universiteto Onkologijos institutą, nuo 2014 – Vilniaus universiteto Onkologijos institutas buvo perduotas Lietuvos Respublikos švietimo ir mokslo ministerijai ir pervadintas į Nacionalinį vėžio institutą.

Direktoriai

V. Girdzijauskas (1945–57), A. Telyčėnas (1957–82), L. L. Griciūtė (1982–90), K. P. Valuckas (1990–2013), N. E. Samalavičius (2013–16), F. Jankevičius (2016–19), laikinai vykdanti direktoriaus pareigas S. Jarmalaitė (2019–22), laikinai vykdantis direktoriaus pareigas Ernestas Janulionis (2022–23), Valdas Pečeliūnas (nuo 2023).

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką