nakvišniai (Onagraceae), magnolijainių (Magnoliopsida) klasės augalų šeima. 17 genčių, apie 650 rūšių. Paplitę visame pasaulyje, didžiausia įvairovė Šiaurės Amerikos vakarinėje dalyje.

Vienametės, dvimetės ar daugiametės žolės, krūmai, rečiau medžiai, išaugantys iki 30 m aukščio. Lapai paprastieji, prie stiebo prisitvirtinę įvijai, kartais priešiniai arba menturiniai. Žiedai dvilyčiai, retai vienalyčiai, taisyklingieji arba netaisyklingieji, paprastai keturnariai (rečiau dvinariai, penkianariai ar septynianariai) spalvingi, nektaringi, sukrauti lapų pažastyse arba susitelkę į lapuotos varpos ar šluotelės pavidalo žiedynus. Vaisius – išilginėmis sąvaromis atsidaranti dėžutė, riešutas arba uoga. Sėklos smulkios, jose gausu aliejaus.

Iš sėklų (daugiausia nakvišų) išspaustas aliejus naudojamas medicinoje ir parfumerijos pramonėje. Gauromečio (Chamaerion), ožkarožės ir nakvišos genčių augalai naudojami liaudies ir šiuolaikinėje medicinoje.

Dauguma nakvišinių šeimos augalų (pvz., fuksijos, klarkijos, priesruvio (Gaura), liudvigijos (Ludwigia) ir kitų genčių) auginami gėlynuose, kambariuose, akvariumuose. Lietuvoje savaime auga 12 rūšių, priklauso dantenės, ožkarožės ir gauromečio gentims. Kaip svetimžemiai aptinkami 9 rūšių augalai, priklauso nakvišos ir ožkarožės gentims. Dar kelių genčių – fuksijos, klarkijos, liudvigijos, nakvišos ir kitų – augalai auginami gėlynuose, oranžerijose, kambariuose, akvariumuose.

849

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką