nam kio ekonòmika, ekonomikos mokslų kryptis, tirianti namų ūkio poreikius, jų tenkinimą, ūkinę ir finansinę veiklą, išteklius, biudžetą.

Namų ūkio ekonomika tiria, ar namų ūkis priima optimalius sprendimus siekdamas patenkinti savo poreikius, koks namų ūkio elgsenos ir veiklos poveikis namų ūkio ekonomikai, šalies ūkiui. Nagrinėjama, kaip namų ūkio poreikiai, vartojimas ir elgsena priklauso nuo jo socialinės ar demografinės sudėties (pavyzdžiui, vienišo asmens ir vaikų turinčių sutuoktinių poreikiai, pirkiniai, kita ūkinė veikla skiriasi), papročių, tautinių ir kitų ypatumų, geografinio veiksnio (namų ūkis yra didmiestyje, mažesniame mieste ar kaime). Namų ūkio ekonomika nagrinėja ir amatus, žmogaus, šeimos namų ūkio darbus, mitybą, būstą, drabužius, slaugą, buityje reikalingus įgūdžius, namų ir šeimos kultūrą, įvairių žmogaus gyvenimo tarpsnių kokybę, sąmoningo vartotojo ugdymą. Namų ūkio veikla yra sistemiška, gali būti atliekamos komercinės ūkinės ar finansinės, materialinių išteklių valdymo, ūkio valdymo (administracinė veikla) operacijos.

Išskiriami namų ūkio ekonomikos privalumai: teikia žinių apie šeimas ir jų buitį, nagrinėja įvairius žmogiškuosius aspektus, žmogaus aplinką ir jos gerinimo būdus nekenkiant gamtai ir žmogaus sveikatai, padeda gerinti gyvenimo kokybę, atsižvelgia į žmogaus praktinę veiklą, pateikdama istorinių žinių formuoja teisingą supratimą apie ateitį, lavina žmogaus pagrindinius įgūdžius (mitybos, rengimosi, rūpinimosi būstu, sveikos gyvensenos ir kita).

4 a. prieš Kristų Ksenofontas veikale Oikonomikos (Namų ūkis) nagrinėjo protingas namų ūkio ir žemdirbystės tvarkymo taisykles. F. Quesnay pirmasis ėmė vartoti sąvoką namų ūkis kaip ekonomikos sinonimą. Su sekėjais (fiziokratizmas) jis pristatė ekonomikos, kaip mokslo sistemos apie geriausius būdus ir priemones tvarkyti nacionalinį namų ūkį, tyrimus. A. Smithas paslaugas vertino kaip ūkinę veiklą, susijusią su namų ūkiu, samdomuoju darbu ir amatininkų veikla. G. S. Beckeris veikale Traktatas apie šeimą (A Treatise on the Family 1981) namų ūkį analizavo kaip tam tikrą gamyklą, gaminančią prekes ir teikiančią paslaugas (pastogė, valgio ruošimas, vaikų priežiūra).

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką