N. Holt. Tamsių žvaigždžių parko Rosslyne fragmentas (betonas, 1984; © LATGA / VAGA, 2020)

Holt Nancy (Nensi Holt) 1938 04 05 Worcester 2014 02 08Niujorkas, Jungtinių Amerikos Valstijų menininkė. Kūrė žemės meną, specifinės vietos kūrinius, fotografiją, filmus, dailininko knygas, konkrečiąją poeziją, parašė knygų, straipsnių apie meną.

1960 baigė biologijos studijas Tuftso universitete Medforde (Masačusetso valstija). Po studijų atvyko į Niujorką, čia susipažino su C. Andre, M. Heizeriu, E. Hesse, R. Serra, būsimu vyru R. Smithsonu. Pirmieji N. Holt kūriniai – fotografijos ir videomenas; 1963–73 su M. Heizeriu sukūrė filmų apie R. Smithsono kūrinius (Rytų pakrantė, Vakarų pakrantė 1969, Spiralinis molas 1970). 7 dešimtmečio viduryje pradėjo kurti konkrečiąją poeziją, pabaigoje – žemės meną (Užkasti eilėraščiai 1969–71).

Žymiausias N. Holt kūrinys – Saulės tuneliai (1973–76, Didysis Baseinas, Jutos valstija). Tai 4 labai dideli tuščiaviduriai betoniniai cilindrai, išdėstyti remiantis Saulės padėtimi per vasaros ir žiemos saulėgrįžos saulėtekį ir saulėlydį; gulsčių cilindrų paviršiuje yra žvaigždynų konfigūraciją atkartojančios mažos angos, pro kurias į cilindrų vidų krinta šviesa. Šiuo ir kitais kūriniais (Hidros galva prie Niagaros upės, Lewinstonas, Niujorko valstija, 1974, Metų ratas Saginow, Mičigano valstija, 1981, Tamsių žvaigždžių parkas Rosslyne, Virdžinijos valstija, 1984) menininkė siekė priartinti kosmosą prie žmogaus, skatino žiūrovą apmąstyti savo santykį su visata. N. Holt domino laiko ir erdvės suvokimas, jai buvo svarbu žiūrovo dalyvavimas, subjektyvus patyrimas; meno kūrinį ji traktavo ne tik kaip matymo objektą, bet ir kaip matymo priemonę, leidžiančią kitaip suvokti aplinką (Avinjono lokatoriai Avinjone, 2012). Kurdama atviroms erdvėms skirtus kūrinius menininkė bendradarbiavo su mokslininkais, inžinieriais, kraštovaizdžio architektais ir kitų sričių specialistais. Pelnė apdovanojimų (Prancūzijos Menų ir literatūros ordinas, 2012).

N. Holt. Tamsių žvaigždžių parko Rosslyne fragmentas (betonas, 1984; © LATGA / ARS, 2020)

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką