nausėdjos, Jungtinių Tautų ir pasaulio bendrijos nelegaliomis laikomos žydų naujakurių gyvenvietės, su Izraelio valdžios žinia ir parama įkurtos per Šešių dienų karą (arabų–Izraelio karai) 1967 Izraelio okupuotose teritorijose: Gazos Ruože, Vakarų Krante (įskaitant Rytų Jeruzalę), Sinajaus pusiasalyje ir Golano aukštumose.

Po Egipto–Izraelio taikos sudarymo ir abipusio pripažinimo (Camp Davido susitarimai, 1978) Sinajaus pusiasalį grąžinant Egiptui, 1982 visos 18 žydų nausėdijų iš ten buvo iškeldintos. 2005 Izraelis vienašališkai iškeldino visas 21 nausėdiją ir iš Gazos Ruožo. Abiem atvejais nausėdijų infrastruktūra paties Izraelio buvo sunaikinta, o kilnojamasis turtas išvežtas. Tačiau tiek Vakarų Krante, tiek Golano aukštumose nausėdijų plėtra tęsiama. Jungtinėms Tautoms, kitoms tarptautinėms ir tarpvalstybinėms organizacijoms bei didžiosioms pasaulio valstybėms nuolat reikalaujant Izraelio liautis plėsti nausėdijas ir didinti naujakurių skaičių, Izraelio valdžia savo politikos nekeičia. Skaičiuojama, kad 2016 bendras nausėdijų Vakarų Krante gyventojų skaičius jau galėjo siekti 400 000, o Rytų Jeruzalėje įsikūrusių Izraelio piliečių naujakurių buvo daugiau kaip 300 000. Golano aukštumose naujakurių gerokai mažiau – apie 20 000.

Izraelio ministras pirmininkas M. Beginas (viduryje) ir žemės ūkio ministras A. Šaronas (kairėje) Elon Moreho nausėdijoje – vienoje pirmųjų nausėdijų Vakarų Krante (1981 02 27)

naujų namų statyba Maʼale Adumimo nausėdijoje (7 km į rytus nuo Jeruzalės; 2003 10 16)

Nors dauguma iš apie 230 Vakarų Krante esančių nausėdijų (iš jų pats Izraelis tik šiek tiek daugiau nei pusę pripažįsta legaliomis) yra kaimo tipo gyvenvietės, kelios savo dydžiu (turinčios 50 000 ar net 70 000 gyventojų) prilygsta miestams. Nausėdijos yra išsibarsčiusios po visą Vakarų Kranto teritoriją ir yra priskirtos Vakarų Kranto teritorijos daliai (60 %), valdomai tiesiogiai Izraelio (Izraelio ir Palestinos savivaldos Oslo susitarimuose įvardytos kaip C zona). Saugumo sumetimais Izraeliui Vakarų Krante 2002 pradėjus statyti vadinamąsias atskyrimo užtvaras, dalis arčiausiai Izraelio teritorijos esančių nausėdijų atsidūrė Izraelio pusėje. Izraeliui siekiant užtikrinti saugų susisiekimą tarp nausėdijų ir tarp jų bei Izraelio teritorijos, kai kurios palestiniečių gyvenvietės buvo apjuostos atskyrimo užtvaromis, taip izoliuojant palestiniečius nuo kitų Vakarų Kranto palestiniečių gyvenamų teritorijų.

Nausėdijų ir jų gyventojų likimo klausimas yra vienas Izraelio ir palestiniečių taikos derybų objektų. Nors bendrų sutarimų iki 2017 pabaigos nebuvo pasiekta, būta siūlymų Izraeliui ir būsimai Palestinos valstybei mainyti žemes arba naujakuriams suteikti dvigubą (Izraelio ir Palestinos) pilietybę.

844

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką