Neãpolio universitètas (it. Università degli Studi di Napoli), Neãpolio Frýdricho II universitètas (it. Università degli Studi di Napoli Federico II), vienas seniausių pasaulyje ir seniausias pasaulietinis universitetas Italijoje.

Struktūra ir veikla

Neapolio universiteto logotipas

Veikia (2023) 26 departamentai: Architektūros, Biologijos, Chemijos mokslų, Cheminės, medžiagų ir gamybos inžinerijos, Civilinės, pastatų ir aplinkos inžinerijos, Elektros ir informacinės technologijos, Ekonomikos ir statistikos, Ekonomikos, vadybos ir institucijų, Farmacijos, Fizikos, Humanitarinių mokslų, Inžinerinių ir architektūrinių konstrukcijų, Klinikinės medicinos ir chirurgijos, Matematikos, Molekulinės medicinos ir medicinos technologijų, Neuromokslų, reprodukcijos mokslų ir odontologijos, Pažangios medicinos mokslų, Politikos mokslų, Pramonės inžinerijos, Socialinių mokslų, Teisės, Transliacinės medicinos, Veterinarinės medicinos ir gyvulininkystės, Visuomenės sveikatos, Žemės, aplinkos ir išteklių mokslų, Žemės ūkio mokslų.

Yra 4 mokyklos (Humanitarinių ir socialinių mokslų, Medicinos ir chirurgijos, Politechnikos ir bazinių mokslų, Žemės ūkio ir veterinarinės medicinos), 53 mokslinių tyrimų ir studijų centrai, 13 bibliotekų (seniausia – centrinė, įkurta 1615; visų bibliotekų fondus sudaro daugiau kaip 2,2 mln. tomų knygų), 4 muziejai (Antropologinės multimedijos, Gamtos ir fizinių mokslų, Veterinarinės anatomijos, Žemės ūkio ir veterinarinės medicinos), 2 botanikos sodai (Neapolyje, įkurtas 1810, ir Portici). Leidžiami universiteto metraščiai, departamentų moksliniai leidiniai.

Neapolio universiteto pagrindinis pastatas

Istorija

Neapolio universitetas įkurtas 1224 06 05. Steigėjas – Neapolio, Sicilijos ir Vokietijos karalius, Švabijos kunigaikštis, Šv. Romos imperatorius Frydrichas II. 1252 perkeltas į Salerno, 1258 vėl atkeltas į Neapolį. 1884 pavadintas Corso Umberto I, nuo 1987 – Frydricho II vardu.

2009 veikė 13 fakultetų (Architektūros, Biotechnologijos mokslų, Ekonomikos, Farmacijos, Filologijos ir filosofijos, Inžinerijos, Matematikos, fizikos ir gamtos mokslų, Medicinos ir chirurgijos, Politikos mokslų, Sociologijos, Teisės, Veterinarijos mokslų, Žemės ūkio), Mokslų ir technologijų, Humanitarinių ir socialinių mokslų, Gamtos mokslų ir geologijos mokyklos, 22 mokslinių tyrimų ir studijų centrai, 13 muziejų (Anatomijos ir zootechnikos, Entomologijos, Mineralogijos, Fizikos, Gamtos mokslų, Neapolietinis herbariumas ir kiti), Neapolio ir Portici botanikos sodai; buvo 96 870 studentų, 3120 dėstytojų.

2020 studijavo 93 280, 2021 – apie 75 000 studentų.

Žymūs studentai ir dėstytojai

Universitete studijavo filosofai Tomas Akvinietis, G. Bruno, Italijos prezidentai Enrico De Nicola, G. Leone, G. Napolitano.

Universitete dėstė filosofai N. Abbagnano, Tomas Akvinietis, G. Vico, lakūnas ir konstruktorius U. Nobile.

2271

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką