nebiudžètiniai fòndai, valstybės ir savivaldybių pinigų fondai, kurie neįeina į jų biudžetų sudėtį ir sudaromi atskirai konkretiems tikslams. Nebiudžetiniai fondai sudaromi daugiausia iš fizinių ir juridinių asmenų privalomųjų įmokų ir atskaitymų (pavyzdžiui, procentais nuo darbuotojams priskaičiuoto darbo užmokesčio), taip pat iš savanoriškų įnašų, subsidijų, paskolų ir kitų lėšų. Nebiudžetinių fondų išlaidos visada yra tikslinės, lėšos negali būti naudojamos ne pagal paskirtį, todėl jų panaudojimą lengviau kontroliuoti nei biudžetinių lėšų, kurios nėra griežtai priskirtos tam tikros rūšies išlaidoms finansuoti. Būna, pavyzdžiui, valstybinio socialinio ir sveikatos draudimo, pensijų kaupimo, ekologiniai, kelių, labdaros, pramonės plėtros, rezerviniai fondai.

LIETUVOJE 1999 veikė 30 valstybinių nebiudžetinių fondų, vėliau dauguma jų panaikinta (pavyzdžiui, likviduojant 1990 blokados fondą, sudarytą iš fizinių ir juridinių asmenų savanoriškų aukų, 2008 jo daugiau kaip 5,7 mln. litų vertės ilgalaikis materialusis turtas – juvelyriniai dirbiniai – perduotas Lietuvos nacionaliniam muziejui, o piniginės lėšos perduotos valstybės biudžetui) arba pertvarkyta į biudžetines ir specialiąsias programas. 21 a. pradžioje svarbiausi valstybiniai nebiudžetiniai fondai – Valstybinio socialinio draudimo fondas (jo lėšų valdytoja yra Sodra; lėšos naudojamos šalies gyventojų privalomajam ir savanoriškajam pensijų, ligos ir motinystės ar tėvystės, nedarbo, nelaimingų atsitikimų darbe ir profesinių ligų socialiniam draudimui finansuoti), Privalomojo sveikatos draudimo fondas (valdo ligonių kasos; finansuoja ligų profilaktikos, valstybinės medicininės pagalbos, slaugos ir reabilitacijos, asmens sveikatos priežiūrai priskirtų socialinių paslaugų ir patarnavimų, asmens sveikatos ekspertizių išlaidas), Privatizavimo fondas, Rezervinis (stabilizavimo) fondas (abu valdo Finansų ministerija), Valstybės įmonės Ignalinos atominės elektrinės eksploatavimo nutraukimo fondas (valdo Energetikos ministerija), Garantinis fondas. Privatizavimo fondo lėšos (gautos iš valstybinio turto privatizavimo) daugiausia naudojamos gyventojų santaupų atkūrimui finansuoti, Rezerviniam (stabilizavimo) fondui sudaryti, su privatizavimu susijusioms išlaidoms padengti. Rezervinis (stabilizavimo) fondas įkurtas 2001 valstybės finansų sistemos stabilumui garantuoti ir yra kaupiamasis, naudojamas ne einamosioms išlaidoms, bet kaip pinigų rezervas ūkiui finansuoti ekstremalių situacijų ar ekonominių grėsmių atvejais. Ignalinos atominės elektrinės eksploatavimo nutraukimo fondas naudojamas su jos uždarymu susijusioms išlaidoms finansuoti, jo neigiamiems socialiniams ir ekonominiams padariniams sušvelninti. Savo nebiudžetinius fondus turi ir savivaldybės.

1019

Valstybinio socialinio draudimo fondas; Privalomojo sveikatos draudimo fondas; Privatizavimo fondas; Rezervinis fondas; stabilizavimo fondas; blokados fondas; Ignalinos atominės elektrinės eksploatavimo nutraukimo fondas

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką