Nẽtimeras, 11 a. pirmos pusės baltų genties (ar genčių) vadas. Minimas 1009 Brunono (Bonifacas) Kverfurtiečio misijų kelionės aprašyme (jame pirmą kartą paminėtas Lietuvos vardas). Pagal šią kelionę aprašančius hagiografinius Viperto ir Pietro Damiani pasakojimus, Brunonui buvo pavykę į krikščionybę atversti pagonių vadą Netimerą (Vipertas nurodo Netimero lotynišką vardą rex Nethimer – karalius Netimeras).

Netimero kilmė istoriografijoje aiškinama įvairiai. Kai kurie tyrėjai (E. Gudavičius) jį laiko lietuviu, kiti (G. Białuńskis) – jotvingių ar prūsų arba netgi rusų (D. Baronas) vadu. Kalbininkų išvados t. p. prieštaringos: Z. Zinkevičius Netimerą laiko jotvingiu, B. Savukynas manė, kad vardas Netimeras gali būti lietuviškas. Netimeras veikiausiai buvo jotvingių vadas.

Šaltiniuose minima, kad jis turėjo apie 300 vyrų palydą (kariauną) ir paveldimą valdžią. Šia prasme jo statusą būtų galima lyginti su 13 a. pirmos pusės lietuvių žemės kunigaikščių (pvz., Nalšios kunigaikščio Daumanto) padėtimi. Vadinamas karaliumi, todėl galėjo būti ne vienos jotvingių genties vadas. Iš kitų šaltinių žinoma, kad Netimeras turėjo brolį Zebedeną, pas kurį nuvykęs Brunonas buvo nužudytas.

L: 1009 metai: Šv. Brunono Kverfurtiečio misija Vilnius 2006.

2336

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką