normãnų užkariãvimai, vikingų, apsigyvenusių Prancūzijos šiaurinėje dalyje, užkariavimai Anglijoje ir Pietų Italijoje. 10 a. plėšikaujantys Danijos, Norvegijos, Islandijos piratai – normanai – įsitvirtino Prancūzijos šiaurinėje dalyje, kur sukūrė Normandijos kunigaikštystę. Čia jie perėmė vietos papročius, tikėjimą (krikščionybę) ir kalbą, bet išsaugojo daug plėšikavimu paremto gyvenimo bruožų (tuo metu nepralenkiamą gebėjimą greitai įveikti didelius atstumus jūroje, išskirtinę drąsą). Iš Normandijos daug jų kėlėsi į Pietų Italiją ir Siciliją, kur tarnavo vietos didikų samdiniais, padedančiais kovoti su arabais ir Bizantija. Pagausėję normanai iš buvusių savo senjorų pradėjo grobti valdas, vadovaujami Tancrède’o de Hauteville’io 11 a. 6 dešimtmetyje primetė savo valdžią Kalabrijos ir Apulijos regionams.

Italija prieš atvykstant normanams 1000

Normanų užkariavimai 1084

Vėliau, remiami popiežių, normanai iš arabų atkariavo Siciliją, 1077–1139 (ilgą laiką vadovaujami Robert’o Guiscard’o) – Bizantijai priklausančią Neapolio kunigaikštystę. Tancrède’o de Hauteville’io vaikaitis Rožeras II normanų valdas Pietų Italijoje suvienijo į Sicilijos karalystę (paskelbta 1130; apėmė Apeninų pusiasalio pietinę dalį iki Benevento kunigaikštystės imtinai, Siciliją ir Maltą), kuri vedybomis 1194 atiteko Šventosios Romos imperijos imperatoriams Štaufenams. Normandijoje įsitvirtinusių normanų vadai ilgainiui susigiminiavo su gretimos Anglijos karaliais. 1066 mirus bevaikiam Anglijos karaliui Eduardui Išpažinėjui vienu pretendentų į sostą tapo Anglijos karaliaus Etelredo II (valdė 968–1016) žmonos Emmos brolio provaikaitis Normandijos kunigaikštis Vilhelmas. Jo planus rėmė Romos popiežius, bet Anglijos diduomenės susirinkimas vitenagemotas 1066 01 karaliumi paskelbė Vesekso erlą Haraldą Godvinsoną (karalius Haraldas II).

1066 09 Vilhelmas su 600 laivų ir 7000 vyrų persikėlė per Lamanšą, Hastingso mūšyje sumušė Haroldo II kariuomenę (šis žuvo) ir 1066 12 Londone buvo karūnuotas Anglijos karaliumi (Vilhelmas I Užkariautojas). Užkariavimas turėjo didelę įtaką Anglijos ir Europos istorijai. Vilhelmo atsivesti normanai tapo Angliją valdančiu elitu, jų prancūzų kalbos šiaurinė tarmė turėjo didelę įtaką anglų kalbos raidai. Senoji anglosaksų diduomenė buvo visiškai nušalinta nuo vadovavimo Anglijos bažnyčiai, keli tūkstančiai pasaulietinių didikų emigravo į Bizantiją.

Normanų valdoma Sicilijos karalystė 1154

-normandų užkariavimai

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką