notà (lot. ženklas, pastaba), tarptautinėje teisėje – vienos valstybės oficialus diplomatinis kreipimasis raštu į kitą valstybę. Notą surašo ir adresatui asmeniškai įteikia ar išsiunčia per kurjerį diplomatinės atstovybės vadovas ar užsienio reikalų ministras savo, šalies vyriausybės ar valstybės vadovo vardu pareikšdamas kitai valstybei pretenziją, protestą, prašymą ar pranešdamas jai kokią nors informaciją. Nota rašoma specialiame blanke pagal diplomatinio protokolo reikalavimus, išreiškia šalies vyriausybės oficialią poziciją ir turi įsipareigojantį pobūdį valstybei, kurios atstovas ją sudarė. Pagal formą skiriama asmeninė ir verbalinė nota. Asmeninė nota rašoma vieno fizinio asmens kitam pirmuoju asmeniu su sudarytojo parašu ir parengiama ypač svarbiais tarptautinių santykių klausimais (pranešimai apie svarbiausius politinius įvykius šalyje, informacija apie ambasadoriaus akreditavimo raštų įteikimą priimančiosios valstybės vadovui, sveikinimai nacionalinių švenčių proga ir kita). Verbalinė nota rašoma vienos diplomatinės įstaigos kitai trečiuoju asmeniu be parašo, patvirtinama antspaudu ir numeruojama. Verbalinė nota yra labiausiai paplitusi diplomatinio susirašinėjimo forma informuojant kitą valstybę apie įvairius einamuosius reikalus, prilygstanti žodiniam pareiškimui.

Nota dažniausiai yra individualaus pobūdžio diplomatinis aktas, bet kai kuriais atvejais gali turėti kelis sudarytojus ar adresatus ir reglamentuoti daugiašalius tarptautinius santykius. Pavyzdžiui, cirkuliarinė nota yra vienos šalies kreipimasis vienu metu ir vienodu tekstu (keliais egzemplioriais) į kelias skirtingas valstybes. Kolektyvinė nota – tai kelių valstybių atstovų kartu sudarytas kreipimasis (vienu egzemplioriumi) į vieną valstybę (pavyzdžiui, iškilmingas sveikinimas), kurį įteikiant adresatui turi dalyvauti visi jį pasirašę asmenys. Identiškoji (paralelinė) nota yra kelių valstybių atstovų tam pačiam adresatui atskirai (keliais egzemplioriais) įteikti kreipimaisi su vienodu turiniu.

Apsikeitimas notomis yra viena tarptautinių sutarčių sudarymo formų: jei vienos valstybės notoje išdėstytas sutarties tekstas, o kita valstybė šį tekstą pakartoja atsakomojoje notoje, tarptautinė sutartis laikoma sudaryta.

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką