nulinė anglies dioksido emisija

nùlinė angliẽs dioksdo emsija, valstybių, įmonių ir asmenų pastangos pasiekti, kad į aplinką visiškai nebūtų išmetama anglies dioksido arba iš aplinkos būtų pašalintas toks jo kiekis, koks į ją išsiskyrė. Bendras nulinės CO2 emisijos tikslas yra pasiekti nulinį anglies pėdsaką, kuris susidaro dėl žmogaus veiklos.

Kaip sinonimas vartojamas terminas anglies neutralumas – jis reiškia pusiausvyrą tarp anglies išsiskyrimo ir anglies pašalinimo iš atmosferos anglies absorbentuose. CO2 pašalinimas iš atmosferos ir jo saugojimas yra vadinamas anglies sekvestracija. Norint pasiekti nulinę CO2 emisiją, visos pasaulinės šiltnamio efektą sukeliančių dujų emisijos turės būti atsvertos anglies sekvestracija.

Anglies absorbentai – tai tokios sistemos, kurios sugeria daugiau anglies, nei jos išskiria. Pagrindinės natūralios anglies saugyklos yra dirvožemis, miškai ir vandenynai. Remiantis skaičiavimais, natūralūs anglies absorbentai per metus iš atmosferos pašalina ir sukaupia 9,5–11 Gt (gigatonų) CO2. Metinis CO2 išmetimas 2017 siekė 37,1 Gt. Iš natūralių CO2 absorbentų, pvz., miškų, sukaupta anglis į aplinką gali vėl patekti vykstant miškų gaisrams, keičiant žemės naudojimą ar vykdant medienos paruošos darbus. Daugiausiai CO2 išmeta pramonės, energetikos, žemės ūkio, transporto ir atliekų sektoriai. Todėl siekiama sukurti technologijas, kurios leistų surinkti išmetamą CO2, jį perdirbti arba saugoti požeminėse talpyklose (pvz., pumpuoti į naftos gręžinius). Tai turėtų sumažinti CO2 emisiją į atmosferą ir padėtų kovoti su globaliniu klimato atšilimu.

Norint pasiekti, kad ekonomika taptų neutrali klimatui, iš pradžių būtina sumažinti CO2 ir kitų šiltnamio efektą sukeliančių dujų išmetimą. To siekti pirmiausia būtina mažinant atliekų kiekį, didinant energijos vartojimo efektyvumą ir naudojant daugiau atsinaujinančiosios energijos.

Europos Sąjunga (ES) yra įsipareigojusi vykdyti plataus užmojo klimato politiką. Dabartinis jos tikslas yra iki 2030 sumažinti šiltnamio efektą sukeliančių dujų išmetimą 40 %, palyginti su 1990 lygiu. 2018 lapkričio mėnesį Europos Komisija pristatė ilgalaikę ES strategiją, kuria siekiama iki 2050 pasiekti klimatui neutralią ekonomiką, o 2019 birželio mėnesį ES vadovai paragino ES šalis ir Komisiją paspartinti darbą ir užtikrinti perėjimą prie klimato požiūriu neutralios ES, atsižvelgiant į Paryžiaus susitarimą dėl klimato kaitos. 2019 kovo mėnesio rezoliucijoje Europos Parlamentas paprašė ambicingesnio išmetamųjų teršalų mažinimo iki 2030, kad iki 2050 būtų pasiektas anglies neutralumo tikslas. 2019 kai kurios ES šalys įstatymuose yra nustačiusios tikslą pereiti prie klimatui neutralios ekonomikos: Švedija siekia iki 2045 pasiekti nulinės CO2 emisijos tikslą, Prancūzija ‒ 2050.

Miestai, kurie laikosi nulinės CO2 emisijos, energiją gamina naudodami tik atsinaujinančius šaltinius, nepalieka CO2 pėdsako ir nekelia šiltnamio efekto pavojaus. Pirmasis toks miestas pasaulyje – Masdaras, statomas Jungtiniuose Arabų Emyratuose. Projektas turėtų būti baigtas 2020 ir kainuoti 22 mlrd. JAV dolerių. Panašūs nulinės CO2 emisijos projektai įgyvendinami Dongtane (Kinija) ir Malakoje (Malaizija).

1163

-anglies neutralumas; - anglies sekvestracija; -nulinė CO2 emisija

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką