Nuopelnų Lenkijos Respublikai ordinas

Núopelnų Lénkijos Respùblikai òrdinas (lenkų k. Order Zaslugi Rzeczypospolitej Polskiej), Lenkijos Respublikos valstybinis apdovanojimas, teikiamas užsieniečiams ir užsienyje gyvenantiems lenkams.

Įsteigimas

Siekiant pakeisti komunistinio režimo panaikintą istorinį Baltojo erelio ordiną 1974 04 10 įsteigtas Nuopelnų Lenkijos Liaudies Respublikai ordinas. Buvo skirtas Lenkijos ir užsienio piliečiams pagerbti už darbus Lenkijos naudai, kartu su Lenkijos Atgimimo ordinu – ir diplomatams apdovanoti. 1990 Lenkijoje žlugus komunistiniam režimui, apdovanojimą nuspręsta išlaikyti, tik pakoreguoti jo pavadinimą, pervadinti du laipsnius ir nenurodyti ordino įsteigimo datos 1974 kitoje ženklo pusėje.

Laipsniai, išvaizda

Nuopelnų Lenkijos Respublikai ordino Komandoro kryžius (1992, Viliaus Kavaliausko rinkinys)

Nuopelnų ordinas turi 5 tradicinius laipsnius. Ordino Didžiojo kryžiaus ženklas yra 68 mm skersmens penkių galų raudonai emaliuotas kryžius, centre turintis sidabrinį karūnuotą (iki 1991 – be karūnos) Lenkijos erelį. Tarp kryžiaus galų yra paauksuoti lygūs spinduliai. Ženklo pakabuke yra ovalas su raidėmis RP (iki 1991 – RPL) tarp lygių spindulių, panašių į ženklo spindulius. Ordino ženklo kita pusė yra visiškai lygi. Panašios išvaizdos yra ir 88 mm skersmens sidabrinė ordino žvaigždė su raudonu emaliu dengtu centriniu medalionu ir sidabriniu Lenkijos ereliu ant jo. Ji tokia pati ir Komandoro kryžiaus su žvaigžde. Ordino ženklas kabo ant perpetinio 100 mm pločio kaspino, kurio spalva, 1991 pritaikant ordiną naujosios Lenkijos gyvenimui, buvo pakeista į tamsiai mėlyną – kad nebūtų painiojama su žydru Baltojo erelio ordino kaspinu.

Įteikimas

Ordinas teikiamas už nuopelnus valstybinėje, visuomeninėje bei politinėje veikloje, mokslo, meno, kultūros ir sporto pasiekimus, už labdarą, šalies gynybinės galios stiprinimą, pilietinę narsą bei pasiaukojimą ginant valstybę. Apdovanotų asmenų sąrašai skelbiami oficioze Monitor Polski. Apdovanotųjų skaičiui netaikomi jokie apribojimai. Lenkijos Respublikos Prezidentas, kol yra savo poste, eina ordino Didžiojo magistro pareigas. Dažniausiai apdovanojimo šiuo ordinu dekretai skelbiami per nacionalines šventes – Konstitucijos (gegužės 3-ąją) ir Nepriklausomybės (lapkričio 11-ąją) dienomis. Visi apdovanojimo formalumai tvarkomi Respublikos Prezidento kanceliarijoje. Nuopelnų Lenkijos Respublikai ordinas gana dažnai tekiamas pagerbiant užsieniečius ir užsienyje gyvenančius lenkus. 1991–2016 ordino Didžiuoju kryžiumi apdovanota 150 asmenų, Komandoro kryžiumi su žvaigžde – 421 asmuo, visais penkiais ordino laipsniais – 7112 asmenų.

Nuopelnų Lenkijos Liaudies Respublikai ordino Didžiojo kryžiaus žvaigždė (1974, Viliaus Kavaliausko rinkinys)

Apdovanojimą gavę lietuviai

Vieni pirmųjų 1999 ordino Didžiuoju kryžiumi apdovanoti lietuviai – Aukščiausiosios Tarybos pirmininkas V. Landsbergis ir ministras pirmininkas G. Vagnorius, 2009 – ministras pirmininkas G. Kirkilas, 2013 – signataras Č. Okinčicas, 2019 – Seimo pirmininkas V. Pranckietis, 2020 – ministras pirmininkas S. Skvernelis. Nuopelnų Lenkijos Respublikai ordino Komandoro kryžius su žvaigžde įteiktas Lietuvos prezidento sutuoktinei A. Adamkienei, Seimo pirmininkui Č. Juršėnui, užsienio reikalų ministrams P. Gyliui, V. Ušackui, L. A. Linkevičiui, ambasadoriams Varšuvoje A. Valioniui ir Egidijui Meilūnui. Komandoro, Karininko ir Riterio kryžiai įteikti kelioms dešimtims Lietuvos diplomatų, teisininkų, mokslininkų, muziejininkų, menininkų. Kai kurie Lietuvos piliečiai yra gavę po kelis Nuopelnų Lenkijos Respublikai ordinus.

-Nuopelnų Lenkijos Liaudies Respublikai ordinas; -Nuopelnų ordinas; -Nuopelnų Lenkijai ordinas

1764

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką