Oderio–Neisės linija

Òderio–Nesės lnija, Lenkijos–Vokietijos siena, kurią nustatė II pasaulinį karą laimėję Sąjungininkai.

Jaltos konferencija

1945 Jaltos konferencijoje Didžioji Britanija, Jungtinės Amerikos Valstijos ir SSRS susitarė nukelti Lenkijos–SSRS sieną į vakarus, kad ji maždaug atitiktų vadinamąją Curzono liniją. Lenkijos prarastos teritorijos turėjo būti kompensuotos Vokietijos sąskaita. Jaltos konferencijoje nutarta Lenkijos–Vokietijos sieną taip pat nukelti į vakarus, bet dėl tikslių ribų šalys nesutarė.

Potsdamo konferencija

Po pergalės prieš Vokietiją 1945 07–08 Potsdamo konferencijoje Vakarų šalys buvo priverstos sutikti su SSRS pasiūlyta riba, nes jos kariuomenė buvo okupavusi Vokietijos rytinę dalį ir čia pradėjo veikti prosovietinės Lenkijos valdžios administracija. Viena tokio sprendimo priežasčių − ši linija buvo trumpiausia įmanoma Lenkijos–Vokietijos siena: ji tęsėsi nuo Čekijos šiauriausio taško iki vieno piečiausių Baltijos jūros taškų. Visi Lenkijos teritorijoje (tiek neseniai įgytose, tiek senosiose žemėse) gyvenantys vokiečiai turėjo būti iškeldinti, kad kartu sumažėtų ir naujo karo grėsmė. Čia gyvenusių nedidelių vakarų slavų tautelių teisių nebuvo paisoma, jas SSRS dažniausiai traktavo kaip vokiečius. Lenkija vietoj rytuose prarastų 187 000 km2 teritorijos vakaruose ir buvusioje Rytų Prūsijoje gavo 112 000 km2.

Zgorzeleco sutartis. Sienos neliečiamumo patvirtinimas

Potsdamo konferencijoje nustatyta siena neturėjo būti galutinė, teoriškai ją numatyta tikslinti vėliau taikos konferencijose. 1950 06 Zgorzelece Rytų Vokietija (Vokietijos Demokratinė Respublika) ir Lenkija patvirtino Oderio–Neisės liniją nuolatine abiejų valstybių siena (Zgorzeleco sutartis). Vakarų Vokietija (Vokietijos Federacinė Respublika) tam pritarė tik 1970, pakeisdama su šia nuostata nederantį savo konstitucijos 23 straipsnį bei pasirašydama sutartis su SSRS ir Lenkija, t. p. su Vokietijos Demokratine Respublika dėl sienos neliečiamumo. Ši pozicija buvo patvirtinta ir po Vokietijos Demokratinės Respublikos ir Vokietijos Federacinės Respublikos suvienijimo (1990).

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką