odinės galanterijos gaminiai

odnė galantèrija, tualeto reikmenys ir kai kurie kiti asmeninio naudojimo daiktai, pagaminti iš galanterijos odos. Odinės galanterijos gaminiai – lagaminai, portfeliai, kuprinės, krepšiai, rankinės, diržai, pirštinės, piniginės, dėklai, knygų viršeliai ir aplankai, įvairūs papuošalai ir kita. Gaminama iš natūralios chromintos ir šikšnintos minkštosios odos (ševro, ševreto, veliūro, skeltinės, kai kurių dengiamojo dažymo odų), zomšos. Odinės galanterijos gaminiai daromi ir iš dirbtinės ar sintetinės odos su tekstile, kartonu, plastiku, metalu, austine ar kitos medžiaga. Iš odos ar kitos medžiagos išpjautos reikiamos formos ir dydžio detalės (portfelių, rankinių detalės dažn. iškertamos) apdorojamos – detalių kraštai nusklembiami ar pašiaušiami, suvienodinamas storis, kartais jie nupjaunami, įkerpami, užlenkiami, aplydomi, dažomi, apdeginami, apkraštuojami, išverčiami, detalėse daromos skylutės, įsiuvas.

Lagaminų, dėklų, rečiau portfelių, kuprinių, rankinių detalės ir mazgai dažniausiai formuojami. Kartais detalių paviršiuje terminiu kontaktiniu būdu įspaudžiamas raštas, ornamentas, emblema, rašmenys ar ženklai. Detalės ir mazgai į gatavą gaminį susiuvami specialiomis siuvimo mašinomis, suvirinami, suklijuojami, sukniedijami ar jungiami kitais būdais. Detalių jungtims, furnitūrai tvirtinti ir gaminio išvaizdai gerinti naudojamos žalvarinės, plieninės, plastikinės, dažytos, nikeliuotos ar kitaip puoštos kniedės, kabutės. Odinės galanterijos gaminiai ženklinami ant gaminio karštuoju būdu įspaudžiant ženklą. Kai kurie gaminiai (pvz., pirštinės) yra komplektuojami, drėkinami, tampomi, siuvinėjami, įsiuvamas pamušalas, lyginami, blizginami ar kitaip dailinami.

Istorija

Odinės galanterijos dirbinių randama seniausių kultūrų kraštuose. 11–12 a. jų būta ir Vakarų Europoje. Odinių dėžučių, muzikos instrumentų dėklų, knygų viršelių (daugiausia jaučio odos) buvo jau 16–18 a.; oda vežta iš Arabijos, Šiaurės Afrikos, Ispanijos. Pramoniniu būdu odinės galanterijos gaminius – pinigines, rankines, dėklus, papuošalus – daugiau pradėta gaminti 19 amžiuje. 20 a. pagaminta daug serijinių odinės galanterijos gaminių ir unikalių odinių knygų viršelių, aplankų, dėžučių.

Lietuvoje

Lietuvoje odinės galanterijos dirbinius jau 15–16 a. gamino amatininkai. Iki 19 a. pabaigos daugiausia jų pagamindavo privačios dirbtuvės, po I pasaulinio karo – mažos įmonės (daugiausia Kaune ir Vilniuje). Po II pasaulinio karo buvo rekonstruotos senosios įmonės ir įkurta naujų. 1946 įkurtas Vilniaus odinės galanterijos fabrikas (gamino lagaminus, rankines, diržus, siuvo pirštines), 1960 pradėjo veikti Šiaulių odinės galanterijos fabrikas (gamino pinigines, portfelius, kuprines, laikrodžių dirželius). Lietuvoje odinės galanterijos gaminius gamina bendrovės – Vilga (įkurta 1946 Vilniuje), Eisiga (įkurta 1980 Eišiškėse), Vilniaus kailiai (įkurta 1901, iki 1990 Vito kailių gamybinis susivienijimas).

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką