Odoãkras (Odoacer) apie 433 493 03 15Ravenna, pirmasis barbarų kilmės Italijos karalius (476–493).

Manoma, kilęs iš germaniškos skirų genties; jos vado Idiko (Edeko) sūnus. Skirams tapus Romos imperijos federatais Odoakras tarnavo Galijoje, 466 su gentainiais pasiųstas į Italiją. Čia 475 padėjo romėnų karvedžiui Flavijui Orestui nuversti imperatorių Nepotą. Federatai, už tarnybą negavę Flavijaus Oresto žadėtos žemės, sukilo ir paskelbė Odoakrą Italijos karaliumi. Po kelių dienų Flavijus Orestas buvo sugautas ir nukirsdintas. Jo vyriausiąjį sūnų imperatorių Romulą Augustulą 476 09 Ravennoje Odoakras paėmė į nelaisvę ir privertė atsisakyti titulo.

Vengdamas karo su Rytų Romos imperija Odoakras atsisakė tituluotis imperatoriumi. Rytų Romos imperatorius Zenonas jį pripažino Italijos karaliumi, tuo tarpu Vakarų Romos imperatoriumi tebelaikė Dalmatijoje gyvenantį Nepotą. Odoakras paliko veikti senatą ir senąją administravimo sistemą, toliau galiojo romėnų teisė ir mokesčių sistema.

477 Odoakras išvijo vandalus iš Sicilijos, 480–482 nukariavo Dalmatiją. Imperatorius Zenonas, išsigandęs jo stiprėjančios valdžios, sukurstė Balkanuose apsigyvenusius ostgotus įsiveržti į Italiją. Teodoriko vadovaujami ostgotai kelis kartus sumušė Odoakro kariuomenę, vėliau trejus metus laikė jį apsiautę Ravennoje. Sutarus dėl taikos per iškilmių pokylį Odoakras buvo Teodoriko nužudytas. Jo bendražygiams leista likti Italijoje.

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką