Onègos ẽžeras (Onežskoje ozero), ežeras Rusijos europinės dalies šiaurės vakaruose, Karelijoje, Vologdos ir Leningrado srityse. Plotas 9720 km2 (be salų), ilgis 248 km, didžiausias plotis 92 km, vidutinis gylis 30 m, didžiausias gylis 127 m, tūris 292 km3.

Ežeras tektoninės ir ledyninės kilmės. Šiauriniai ir šiaurės vakariniai krantai aukšti, uolėti, suskaidyti siaurų įlankų (Poveneco, Petrozavodsko, Kondopogos), pietiniai ir pietrytiniai – žemi, lėkšti, smėlėti, molėti. Apie 1370 salų ir šcherų (bendras plotas apie 250 km2). Didžiausios salos: Didžioji Klimecko, Didžioji Lelikovsko, Kižai (yra medinės architektūros muziejus).

Į ežerą įteka Šuja, Suna, Vodla, Vytegra. Iš Onegos ežero į Ladogos ežerą teka Svirė; prie jos yra užtvanka. Vandens lygio svyravimo amplitudė iki 1,9 m, vidutinė metinė – 0,5 metro. Būna seišų. Ežero pakraščiai būna užšalę gruodį–balandį, vidurys – sausį–gegužę. Yra verslinių žuvų (seliavos, sterkai, vėgėlės, stintos).

Laivuojamas. Onegos ežeras – svarbaus vandens kelio dalis: Onegos kanalas palei ežero pietinį krantą (tarp Svirės ir Vytegros žiočių) ir Svirė jungia Onegos ežerą su Volgos–Baltijos kanalu, Baltosios–Baltijos jūrų kanalas – su Baltąja jūra.

Pakrančių didžiausi miestai: Petrozavodskas, Kondopoga, Medvežjegorskas, Povenecas.

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką