Orcagna. Orsanmicele bažnyčios Florencijoje tabernakulis (marmuras, 1359; paveikslas Švč. Mergelė Marija su Kūdikiu apie 1346, dailininkas B. Daddi)

Orcagna (Orkánja), tikr. Andrea di Cione di Arcangelo 1308Florencija 1368 08 25Florencija, italų tapytojas, skulptorius, architektas. Vėlyvosios gotikos ir ankstyvojo Renesanso atstovas.

Biografijos faktai

Manoma, privačiai dailės mokėsi pas A. Pisano ir Giotto di Bondone. Nuo apie 1344 buvo Šv. Luko, nuo 1352 – skulptorių gildijos narys (abi Florencijoje). Dirbo kartu su savo broliais Nardo, Matteo ir Jacopo di Cione’mis.

Kūryba

Kūrybai įtakos turėjo Giotto di Bondone’s tapyba, Bizantijos dailė. Nutapė lyriškų religinių kompozicijų poliptikų: Kristus su šventaisiais (1357, Naujosios Švč. Mergelės Marijos bažnyčios Florencijoje Strozzi koplyčioje), Šv. Matas (1367, su J. di Cione). Paveiksluose vyrauja auksinis fonas, šiltos spalvos, pirmajame plane išryškintos figūros.

Vienas žymiausių kūrinių, kuriame atsiskleidė jo architekto ir skulptoriaus talentas – gotikinis marmurinis tabernakulis Orsanmicele bažnyčioje Florencijoje, dekoruotas daugiafigūrėmis Švč. Mergelės Marijos gyvenimo scenomis (1359).

Sukūrė freskų (Mirties triumfas Šv. Kryžiaus bazilikoje, apie 1348; išliko tik fragmentas), mozaikų ir vitražų (Orvieto katedros fasado auksuota mozaika ir rožė, 1359, su M. di Cione). Kūryba turėjo įtakos 14 a. tapybos raidai.

2271

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką