Òvertono lángas, diskùrso lángas, socialinių mokslų sąvoka, apibūdinanti idėjų ir nuostatų priimtinumo visuomenėje principus. Sąvoką sukūrė Josephas Lehmanas, išplėtojęs J. P. Overtono idėjas, nagrinėjęs, kodėl kinta visuomenėje nusistovėję principai ir anksčiau drausti ar nepriimtini dalykai tampa priimtinais, kaip įvairūs nuomonės formuotojai daro įtaką šiems pokyčiams. Pasak jo, esminiai visuomenės nuomonės pokyčiai įvyksta dėl gilių socialinių padarinių, socialinės institucijos (šeima, bendradarbiai, draugai, žiniasklaida, Bažnyčia, draugijos, populiarūs veikėjai, mokykla ir kita) yra daug svarbesni nuomonės formuotojai nei politikai.

Joshua Treviño sukūrė 6 laipsnių nuomonių priimtinumo skalę: griežtai nepriimtina, radikalu, priimtina, protinga, populiaru bei įteisintina. Anot jo, politikai turi laikytis tam tikrų visuomenės palaikomų nuostatų (nuomonių lango) šioje skalėje, jei nori daryti politinę karjerą ir jaustis saugūs. J. Treviño teigė, kad visuomenės konsensusas tam tikru klausimu gali būti formuojamas sąmoningai keičiant Overtono lango rėmus.

Sąvoka kartais suprantama kaip tam tikra politinė technologija, kuria siekiama pripratinti visuomenę prie naujų idėjų ar naujo tam tikrų reiškinių vertinimo. Joe Carteris suformulavo 5 žingsnių seką, parodančią, kaip visuomenei nepriimtinos nuostatos iš pradžių tampa svarstytinomis, vėliau jau laikomos teisingomis ir įteisinamos.

Jungtinėse Amerikos Valstijose sąvoka ypač išpopuliarėjo pasirodžius rašytojo Glenno Becko politiniam trileriui Overtono langas (The Overton Window 2010).

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką