kartoninės pakuotės

vartojimo pakuotės

pakuõtė (vok. Pack < ol. pac), vartojimui, laikymui, transportavimui paruoštų medžiagų (gaminių) apsauginis apgaubas. Vartojimo pakuotė (pirminė, prekinė pakuotė) su įpakuota medžiaga (gaminiu) tiesiogiai liečiasi. Saugo medžiagą (gaminį) nuo gadinimo, teršimo, drėkinimo, džiūvimo, šviesos poveikio, mikroorganizmų. Pakuotės medžiaga yra chemiškai neaktyvi, nekeičia įpakuoto gaminio savybių, yra gana stipri ir atspari įvairiems eksploataciniams poveikiams, graži ir nebrangi, o panaudota (pakuotės atliekos) neteršia aplinkos, ją galima perdirbti. Be to, vartojimo pakuotė dar ir reklamuoja gaminį (pro skaidrią pakuotės medžiagą galima matyti patį gaminį), įrašai ant priklijuotos etiketės ir ant pačios pakuotės informuoja apie jo savybes, sudėtį, paskirtį, energinę vertę (maisto produkto), laikymo sąlygas ir apie kitus vartotojui svarbius duomenis.

Pakuotė būna standi (atviros ir uždaros dėžės, dėžutės, pakeliai, pintinės, padėklai, indeliai, buteliai, stiklainiai, statinės) ir lanksti (maišai, maišeliai, tūbelės). Dažniausios pakuotės medžiagos: plastikai, celofanas, kartonas, įvairių rūšių popierius, folija, įvairių pluoštų audiniai ir tinklai, mediena, stiklas, keramika. Ypač dažnai maisto produktams, lengvosios, tekstilės, chemijos pramonės gaminiams, žemės ūkio produktams, statybinėms medžiagoms ir gaminiams naudojamos viensluoksnės ir daugiasluoksnės įvairiai apdorotos polimerinės plėvelės. Vartojimo pakuotė ypač svarbi maisto produktams. Jie geriau išsilaiko, kai iš pakuotės išsiurbiamas oras (vakuuminė pakuotė) arba į ją prileidžiama tam tikrų dujų sudarant modifikuotą atmosferą. Šioje pakuotėje greit gendantis produktas (žuvys, mėsa, sūris, jogurtas) išsilaiko šviežias iki 10 parų.

Laikymo ir transportavimo pakuotė (antrinė pakuotė, arba tara) saugo medžiagas (gaminius) nuo mechaninių pažaidų juos laikant ir pervežant. Į šią pakuotę medžiagos (gaminiai) dedami su vartojimo pakuote arba be jos. Ši pakuotė daroma iš stiprių, mechaniniam poveikiui atsparių medžiagų. Tai dažniausiai plastikinės, kartoninės, medinės, metalinės dėžės, konteineriai, padėklai, tankūs įvairių pluoštų maišai. Pakuojant dažnai naudojamos pagalbinės medžiagos (kartono, popieriaus, lengvų akytų medžiagų, drožlių intarpai tarp gaminių arba vartojimo pakuotė, tamprioji plėvelė, rišamoji, lipnioji juosta, špagatas, virvės). Pakuojama rankomis arba pakavimo ir fasavimo automatais (pakavimas). Panaudotos pakuotės yra buitinės atliekos.

mediniai laikymo ir transportavimo padėklai

Daugelyje šalių sukurta naudotų pakuočių surinkimo, rūšiavimo ir perdirbimo sistema. Šią sistemą įdiegusioms įmonėms suteikiama teisė žymėti pakuotes tam tikru ženklu, rodančiu, kad jų gaminių pakuotės neteršia aplinkos, yra perdirbamos. Lietuvoje pakuočių atliekų tvarkymą reglamentuoja LR Pakuočių ir pakuočių atliekų tvarkymo įstatymas, suderintas su ES Pakuočių direktyva 94/62 EC.

-tara

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką