kriauklelių karoliais ir rojaus paukščio plunksnų galvos apdanga pasipuošę papuasai (Tufi, Oro provincija, Papua Naujoji Gvinėja)

papuãsai, Okeanijos gyventojai. Pagrindiniai Papua Naujosios Gvinėjos gyventojai, taip pat gyvena Indonezijoje (Halmaheros salos šiaurinė dalis, Aloro ir Pantaro salos, 2,7 mln. žmonių, 2017), Rytų Timore ir kitur. Manoma, iš viso yra 5 milijonai papuasų. Kaba papuasų kalbomis. Dauguma krikščionys, bet dalis išlaikė tradicinius tikėjimus (protėvių kultas, totemizmas, magija).

Gyvensena

Svarbiausi verslai – žemdirbystė (kokosai, bananai, batatai), gyvulininkystė (kiaulės), maisto rinkimas, žvejyba, medžioklė. Dalis papuasų dirba pramonėje. Gyvena kaimuose gimininėmis bendruomenėmis po 100–150 žmonių, kartais visi gyvena viename iki 200 metrų ilgio name. Korovajų genties papuasai namus statosi medžių viršūnėse, į viršų susikelia ir kiaules. Tradiciniai drabužiai – strėnjuostė (vyrų – raudona, moterų – raudona su juodomis juostomis), vyrai taip pat nešioja antvarpius. Apeiginiai drabužiai puošnūs. Maitinasi daugiausia augaliniu maistu, taip pat valgo kiaulieną, šunieną, žiurkieną, vabzdžius, moliuskus, žuvis. Gausus folkloras, dainos, šokiai, mitai. Dainos ir šokiai labai paprasti.

tradiciniai papuasų namai (Wamena, Papua provincija, Indonezija)

korovajų genties (statančios namus medžių viršūnėse) moterys žvejoja (Irian Jaya, Vakarų Papua provincija, Indonezija)

Tyrinėjimai

Duomenų apie papuasus surinko rusų antropologas N. Miklucho-Maklajus.

2271

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką