Pasaulinis nacionalinių geoparkų tinklas

Pasaulnis nacionãlinių geopárkų tiñklas (Global Network of National Geoparks, Global Geopark Network, GGN), savanoriška, pelno nesiekianti tarptautinė asociacija. Globojamas UNESCO. Reprezentuoja, tobulina ir skleidžia žinias apie geoįvairovių valdymą, geologinių objektų konservavimą, geoturizmą, geologinį švietimą ir geoparkų veiklų valdymą, suteikia aktyvaus bendradarbiavimo galimybę geologinio paveldo ekspertams ir kitų sričių specialistams. Tikslas – išsaugoti žemės geologinį paveldą, skatinti jo pažinimą. Šio tinklo nariai bendradarbiauja ir keičiasi idėjomis, vykdo bendrus projektus (skirtus geoparkų paslaugų bei produktų kokybės standartams kelti). Tarp tinklo partnerių vyksta žinių, ekspertizės, patirties ir specialistų mainai, geologiškai svarbios nacionalinės vietovės įgauna pasaulinį pripažinimą.

Pasaulinio nacionalinių geoparkų tinklo logotipas

Įsteigtas 1999, kai UNESCO Žemės mokslų skyrius inicijavo Pasaulinio nacionalinių geoparkų tinklo programą. UNESCO bendradarbiavimas su geoparkais prasidėjo 2001. Oficialiai įteisintas 2014 (vadovaujantis Prancūzijos įstatymais).

2004 tinklą sudarė 17 Europos ir 8 Kinijos geoparkai. 2004 06 Kinijoje įvyko pirmoji Tarptautinė geoparkų konferencija, kurios metu buvo priimta geoparkų koncepcijos vystymą ir jų steigimą visame pasaulyje skatinanti Pekino deklaracija. 2005 02 prie Pasaulinio nacionalinių geoparkų tinklo prisijungė dar 4 Kinijos geoparkai, o ketinimus tapti šio tinklo nariais pareiškė keli parkai iš Meksikos, Irano, Maroko ir Zambijos.

2020 Pasaulinį nacionalinių geoparkų tinklą sudarė 147 (41 valstybėje), 2022 pabaigoje – jau 177 geoparkai. Jie tapo svarbia UNESCO priemone, įtraukiančia valstybes nares ir jų bendruomenes į Žemės mokslų populiarinimą ir geologinio paveldo išsaugojimą.

1417

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką