„Pasaulio gydytojai prieš branduolinį karą“

„Pasaulio gydytojai prieš branduolinį karą“ (angl. International Physicians for the Prevention of Nuclear War), IPPNW, tarptautinė organizacija. Būstinė – Maldene. Įsteigta 1980 Ženevoje. Vienija apie 160 000 gydytojų iš daugiau kaip 60 šalių. Tikslas – užkirsti kelią ginkluotam smurtui visame pasaulyje, sukurti taikesnį ir saugesnį pasaulį.

Struktūra, filialai

Tarptautinė taryba, kurią sudaro kiekvieno IPPNW filialo delegatai, priima visus sprendimus dėl IPPNW politikos ir renka valdybos narius, pirmininkus ir kitus pareigūnus. Regioninius viceprezidentus, kurie t. p. yra valdybos nariai, renka filialai savo regionuose. Direktorių valdyba yra IPPNW valdymo organas, atsakingas už organizacijos biudžetą, personalą ir programos prioritetus. Valdybos vykdomasis komitetas vykdo valdymą ir personalo operacijas tarp valdybos posėdžių. Organizacijos filialai yra nacionalinės medicinos organizacijos, įsipareigojusios panaikinti branduolinius ginklus ir užkirsti kelią karui ir ginkluotam smurtui. Nuo 2020 IPPNW turi dukterines įstaigas daugiau kaip 60 šalių. Jose gali būti nuo kelių atsidavusių gydytojų ir medicinos studentų iki dešimčių tūkstančių aktyvistų ir jų rėmėjų. Kaip nepriklausomos organizacijos pasaulinėje federacijoje, IPPNW filialai užsiima įvairia veikla, susijusia su karu, sveikata, socialiniu teisingumu ir aplinka. Tačiau jų bendras siekis yra pasiryžimas apsaugoti pasaulį nuo tiesioginės ir nepataisomos grėsmės gyvybei Žemėje – branduolinių ginklų ir branduolinio karo.

organizacijos Pasaulio gydytojai prieš branduolinį karą logotipas

Istorija

1980 B. Lownas su Jevgenijumi Čiazovu (Rusija) įkūrė šią tarptautinę gydytojų organizaciją. Šaltojo karo sąlygomis ji daug prisidėjo prie to, kad branduolinio ginklo platinimas būtų uždraustas. Organizacija ir jos filialai ne tik švietė visuomenę, bet ir skatino branduolinių valstybių piliečius protestuoti ir keisti savo vyriausybių politiką. IPPNW mano, kad aktyvus milijonų žmonių įsitraukimas yra būtinas, jei norima užkirsti kelią karui ir atsisakyti branduolinių ginklų. Gydytojai aktyvistai prisidėjo prie atmosferos ir požeminių bandymų sprogimų uždraudimo kampanijų ir padėjo uždaryti branduolinių ginklų bandymo vietas ir sustabdyti jų gamybos įrenginius. IPPNW ir jos filialai atliko visuomenės sveikatos tyrimus Indijoje ir atkreipė dėmesį į urano gavybos ir perdirbimo poveikį sveikatai bei aplinkai, t. p. metė iššūkį Australijos planams sustiprinti urano eksporto pramonę. 2010 Australijos federacijos tarptautinė taryba priėmė rezoliuciją, raginančią dėl pavojaus sveikatai ir aplinkai visuotinai uždrausti urano gavybą.

Apdovanojimai

Nobelio taikos premija (1985; šiai organizacijai skirtą premiją atsiėmė B. Lownas ir J. Čiazovas).

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką