Pasaulio prekybos organizacija

Pasáulio prekýbos organizãcija (angl. World Trade Organization), tarptautinė organizacija, nustatanti prekybos normas ir taisykles bei sprendžianti šalių narių prekybinius konfliktus. Priklauso 164 šalys narės (Lietuva įstojo 2001 05 31).

Pasaulio prekybos organizacijos būstinė Ženevoje

Veikla

Pasaulio prekybos organizacijos tikslas – plėsti tarptautinės prekybos mastus, naikinti įvairias prekybos kliūtis, inicijuoti su tuo susijusias derybas, skatinti konkurenciją. Tam įgyvendinti Pasaulio prekybos organizacija nustatė prekių kilmės ir muitinio įvertinimo principus, licencijavimo procedūras, sanitarijos ir fitosanitarijos priemonių, standartų, techninių reglamentų, mokesčių (ypač netiesioginių) taikymą, intelektinės nuosavybės teisių apsaugos reikalavimus ir kita. Pagal organizacijos nuostatus, šalis narė negali teikti nepelnytos pirmenybės vienam užsienio prekybos partneriui prieš kitą, diskriminuoti užsienio prekių ir paslaugų.

Pasaulio prekybos organizacijos logotipas

Prekybos procesai turi būti numatomi visiems partneriams žinant, kad įvairios prekybos kliūtys nebus sudarytos staiga ir dirbtinai. Prekyba turi būti priderinta prie mažiau išsivysčiusių šalių nustatant joms ilgesnį pereinamąjį laikotarpį, taikant daugiau lankstumo ir tam tikrų privilegijų.

Pasaulio prekybos organizacija reglamentuoja daugiau kaip 96 % pasaulio prekybos. Organizacija valdoma susitarimo principu – visos šalys narės diskusijų metu turi sutarti dėl bendro požiūrio.

Struktūra ir valdymas

Organizacijai vadovauja Ministrų konferencija, susirenkanti ne rečiau kaip kartą per dvejus metus. Generalinę tarybą sudaro Prekybos prekėmis (Antidempingo praktikos, Apsaugos priemonių, Importo licencijavimo, Kilmės nustatymo taisyklių, Muitų vertinimo, Priėjimo prie rinkos, Sanitarijos ir fitosanitarijos priemonių, Su prekyba susijusių investicinių priemonių, Subsidijų ir kompensavimo priemonių, Techninių prekybos kliūčių, Žemės ūkio komitetai), Prekybos paslaugomis (Prekybos finansinėmis paslaugomis, Specifinių įsipareigojimų komitetai) ir Su prekyba susijusių intelektinės nuosavybės teisių tarybos. Veikia 8 savarankiški komitetai (Biudžeto, finansų ir administravimo, Informacinių technologijų susitarimų, Mokėjimų apribojimų balansavimo, Prekybos ir aplinkosaugos, Prekybos ir plėtros, Regioninės prekybos susitarimų, Prekybos civilinės aviacijos priemonėmis, Viešųjų pirkimų), 3 darbo grupės (Prisijungimo, Prekybos ir technologijų perdavimo, Prekybos, skolų ir finansų). Veikia sekretoriatas (apie 600 darbuotojų), vadovaujamas generalinio direktoriaus.

Kritika

Antiglobalizmo atstovai teigia, kad išsivysčiusios šalys Pasaulio prekybos organizacijos diskusijose turi svaresnį balsą ir taip išsidera palankesnes sąlygas (pvz., dideles importo į kitas šalis kvotas, kartu blokuodamos besivystančių šalių importą į savo teritoriją). Tai dažniausiai pasitaiko žemės ūkyje, kurį išsivysčiusios valstybės labai saugo, o besivystančios šalys spaudžiamos atverti savo rinkas importui iš užsienio.

Istorija

1947 Ženevoje pasirašytas Bendrasis susitarimas dėl muitų tarifų ir prekybos. Jį pakeitė 1995 01 01 Ženevoje įkurta Pasaulio prekybos organizacija.

-WTO; -PPO

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką