Lumumba Patrice Hemery (Patrisas Emeris Lumùmba) 1925 07 02Onalua (Kasai provincija) 1961 01 17 ar 18Katangos provincija, Kongo (dabar Kongo Demokratinė Respublika) politikas.

1956 įkūrė šalies nepriklausomybės reikalaujančią Kongiečių liaudies judėjimo partiją, buvo jos pirmininkas. Per 1960 parlamento rinkimus šiai partijai gavus daugiausia balsų tapo pirmuoju nepriklausomos Kongo Respublikos (vėliau Zairas, dabar Kongo Demokratinė Respublika) koalicinės vyriausybės vadovu (1960 06–09). Siekė, kad iš Kongo pasitrauktų 1960 dėl neramios padėties į šalį įvesti Belgijos kariniai daliniai. 1960 07 nepriklausomomis pasiskelbus Katangos ir Kasai provincijoms, manydamas, kad Katangos atsiskyrimą remia Belgija, P. H. Lumumba su ja nutraukė santykius, paskelbė nepaprastąją padėtį, kreipėsi pagalbos į SSRS. Tam nepritariantis prezidentas J. Kasavubu jį atstatydino; valdžią faktiškai perėmė generalinio štabo viršininkas S. S. Mobutu.

Patrice Hemery Lumumba

P. H. Lumumbos šalininkai Stanleyville’yje (dabar Kisangani) sudarė Kongo Liaudies Respublikos vyriausybę (ją pripažino SSRS ir jos sąjungininkės). 1960 12 P. H. Lumumba buvo suimtas, netrukus nužudytas (prie nužudymo, Belgijai pritariant, prisidėjo M. K. Tshombé; 2002 Belgija Kongo už tai atsiprašė).

1966 S. S. Mobutu, stengdamasis atsikratyti kaltinimų dėl P. H. Lumumbos mirties, paskelbė jį nacionaliniu didvyriu. 1961 P. H. Lumumbos vardu pavadintas Tautų draugystės universitetas Maskvoje.

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką