pelniai (Muridae), graužikų (Rodentia) būrio žinduolių šeima. 279 gentys, apie 1330 rūšių, kasmet aprašomos naujos. Žmonėms apsigyvenant naujose teritorijose kartu su jais paplito visame pasaulyje (Antarktyje laikosi šalia žmonių).

Kūno ilgis 5–36 cm, masė 5–1700 g. Uodega trumpa, kūno ilgio arba ilgesnė. Užpakalinės galūnės ilgesnės už priekines. Būdingiausi peliniai – naminė pelė (Mus musculus) ir pilkoji žiurkė (Rattus norvegicus). Gyvena miškuose, dirbamuose plotuose, pievose, dykumose, žmonių statiniuose. Dauguma žemėje rausia urvus, kai kurie gyvena medžiuose, daug laiko praleidžia vandenyje. Labai gerai orientuojasi labirintuose. Vieni aktyvūs prietemoje ir naktį, kiti bet kuriuo paros metu. Kai kurie peliniai gyvena didelėmis kolonijomis, savo teritoriją ženklina. Dauguma minta augaliniu maistu, yra ir eurifagų. Neilgaamžiai, anksti pradeda veistis, veda 1–12, kartais iki 17 jauniklių. Šilto klimato kraštuose veisiasi ištisus metus.

naminė pelė

pilkoji žiurkė

Peliniai yra plėšriųjų paukščių ir žinduolių, roplių maistas. Peliniai (pilkosios žiurkės, naminės pelės ir kiti) suėda daug javų, ryžių, sugadina daug maisto produktų. Gali platinti žmogaus ir gyvulių ligų sukėlėjus. Albinosinės naminės pelės ir pilkosios žiurkės veisiamos kaip laboratoriniai gyvūnai biomedicininiams tyrimams, laikomos namuose. Lietuvoje gyvena 18–19 pelinių rūšių.

pelėnai

pelės

žiurkės

2005

-pelė; -pelės; -žiurkė

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką