Winch Peter (Piteris Vnčas) 1926 01 14Londonas 1997 04 27Champaign, Didžiosios Britanijos socialinių mokslų filosofas.

Gyvenimo faktai

1944–47 tarnavo Didžiosios Britanijos kariniame jūrų laivyne. 1949 baigė Oksfordo universitetą. 1951–64 dėstė Swansea, Londono universitete (Birkbecko ir Karališkajame koledžuose), nuo 1985 – Ilinojaus universitete (Urbana ir Champaignas). 1965–71 redagavo filosofijos žurnalą Analysis.

Tyrimai ir idėjos

Patyrė L. Wittgensteino, G. Ryleʼo, R. G. Collingwoodo, S. Weil idėjų įtaką. Teigė, kad šiuolaikinį požiūrį į socialinius reiškinius iškreipia samprata, jog socialiniai mokslai gali būti sukurti pagal tiksliųjų mokslų modelį. Anot jo, socialiniai mokslai nedaug skiriasi nuo filosofijos – bet koks vertingas visuomenės tyrimas turi būti filosofinio pobūdžio, o vertinga filosofija susijusi su visuomenės esminiais klausimais. Pagrindiniai socialinių mokslų klausimai yra ne empiriniai, bet filosofiniai. Socialiniai mokslai turėtų remtis supratimo, taisyklės ir gyvenimo formos (būdo) koncepcijomis.

P. Wincho nuomone, siekdamas suprasti svetimą visuomenę, tyrėjas turi suvokti jos praktikas kaip tam tikrą kalbinį žaidimą. Teigė, kad vienos kultūros nėra vertingesnės ar racionalesnės už kitas. Kiekviena kultūra turi savo racionalumo kriterijus.

Kritikavo utilitaristų, I. Kanto etines idėjas.

Veikalai

Svarbiausi veikalai: Socialinio mokslo idėja ir santykis su filosofija (The Idea of a Social Science and its Relation to Philosophy 1958), Etika ir veiksmas (Ethics and Action 1972), Mėginant suteikti prasmę (Trying to Make Sense 1987), Simone Weil (1989).

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką