„Pfizer“, Jungtinių Amerikos Valstijų farmacijos ir biomedicinos bendrovė. Būstinė Niujorke.

Veikla

Kuria ir gamina įvairius vaistus ir vakcinas žmonėms ir gyvūnams. Bendradarbiauja su sveikatos priežiūros organizacijomis ir sveikatos priežiūros specialistais, kurie teikia bendrovei konsultacijas tokiais klausimais kaip vaistų kūrimas, vaistų reikšmė paciento gydymo procese; sveikatos ekonomika ir geriausia klinikinė praktika. Bendrovė yra žinoma dėl tokių medikamentinių produktų kaip Viagra, Xanax, Advil, Zoloft. Pfizer kartu su bendrove BioNTech sukūrė vakciną nuo koronavirusinės infekcijos COVID-19. Ši vakcina pradėta platinti Didžiojoje Britanijoje bei Jungtinėse Amerikos Valstijose. 2020 12 Europos vaistų agentūra rekomendavo suteikti leidimą platinti vakciną ir Europos Sąjungoje. 2022 01 27 Europos vaistų agentūra patvirtino bendrovės Pfizer sukurtą geriamąjį vaistą Paxlovid nuo COVID-19 ir suteikė rekomendaciją vartoti pirmą geriamąjį antivirusinį preparatą nuo šios ligos Europoje. Pajamos 52,8 mlrd. Jungtinių Amerikos Valstijų dolerių (2020), daugiau kaip 88 300 darbuotojų (2020).

Pfizer logotipas (naudojamas nuo 2021 01 05)

Istorija

Savo veiklą pradėjo 1849. Įkūrėjai vokiečių chemikas ir verslininkas Charlesas Pfizeris bei jo pusbrolis Charlesas F. Erhartas. Bendrovė, kuri tuo metu buvo smulkiųjų cheminių medžiagų verslas, buvo finansuojama iš C. Pfizerio tėvo paskolos. Įmonės pajamas padvigubino dezinfekuojančių, skausmą malšinančių vaistų ir konservantų paklausa. 1891 mirus E. Pfizeriui, įmonės kontrolę įgijo C. F. Pfizeris (įmonė privačiai valdoma buvo iki 1942). 1941 Jungtinių Amerikos Valstijų vyriausybės prašymu Pfizer pagreitino penicilino gamybą, kad galėtų gydyti per Antrąjį pasaulinį karą kovojusius Sąjungininkų karius. Vėliau įmonė išsiplėtė įkūrusi savo tarptautinius ir žemės ūkio padalinius bei savo vaistų pardavimo padalinius, t. p. bendradarbiaudama su Japonijos įmone Taito (1983 Pfizer įsigijo šią įmonę), gamindama ir platindama antibiotikus. Pfizer toliau plėtėsi, įsigydama tokias farmacijos ir chemijos įmones, kaip Mack Illertissen (1971), vėliau Warner-Lambert (2000), Pharmacia Corporation (2003), Wyeth (2009). 2015 Pfizer paskelbė apie susijungimą su Allergan ir norą persikelti į Airiją, kad išvengtų Jungtinių Amerikos Valstijų mokesčių, tačiau vėliau tokio plano atsisakė. 2018 paskelbė apie susijungimą su Didžiosios Britanijos farmacijos bendrove GlaxoSmithKline (Didžiosios Britanijos bendrovė išlaikys 68 % kontrolinių akcijų). Per savo gyvavimo metus Pfizer įsivėlė į ne vieną skandalą ir turėjo sumokėti didžiules baudas už nelegalią veiklą, kuri apima rinkodarinį sukčiavimą ir nepatvirtintus klinikinius tyrimus.

Lietuvoje

Bendrovės veiklą vykdo Pfizer Luxembourg SARL filialas. Įsteigtas 1996 Vilniuje. 2 padaliniai: Inovatyvių vaistinių preparatų (Pfizer Inovative Health, PIH) ir Patentinę apsaugą praradusių vaistinių preparatų (Pfizer Essential Health, PEH). Dirba daugiau kaip 30 darbuotojų. Kiekvienas iš jų dirba skirtingose medicinos srityse. Medicinos atstovai aptarnauja klientus visoje šalyje.

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką