Pierre Gassendi

Gassendi Pierre (Pjeras Gasend), tikr. Gassend 1592 01 22Champtercier (prie Digne-les-Bains’o) 1655 10 24Paryžius, prancūzų filosofas, matematikas. Teologijos daktaras (1614).

Gyvenimo faktai

Kanauninkas. 1616 įšventintas kunigu. Aix-en-Provense universitete studijavo teologiją ir filosofiją, 1617–23 jame dėstė filosofiją. Susirašinėjo su T. Campanella, G. Galilei.

Atomizmas

Plėtojo antikos filosofų atomistų mokymą. Fiziką aiškino kaip gamtos filosofiją, pagrįstą atomo teorija. Anot P. Gassendi, visa yra sudaryta iš atomų, jiems judėjimo galią suteikė Dievas. Visi kūnai yra atomų junginiai, o gyvūnai ir žmonės turi jaučiančiąją sielą, kuri leidžia jiems judėti. Jaučiančioji siela yra sudaryta iš atomų, ji materiali ir miršta kartu su kūnu.

Kitos idėjos

Neigė Aristotelio ir R. Descartes’o filosofines idėjas. Kritikavo scholastiką (už tai atleistas iš universiteto).

Anot P. Gassendi, žmogus yra Dievo apdovanotas ir mąstančiąja siela, kuri yra nemateriali ir nemirtinga.

Logiką suprato kaip pažinimo teoriją ir metodologiją.

Domėjosi mechanika, hidrostatika, pirmasis stebėjo Merkurijaus tranzitą (praėjimą per Saulės diską). Aprašė savo astronominius stebėjimus.

Veikalai

Svarbiausi veikalai: Metafizinis tyrimas prieš Descartes’ą (Disquisitio metaphysica adversus Cartesium 1642), Epikūro filosofijos sąvadas (Syntagma philosophiae Epicuri 1649, abiejų fragmentai lietuvių kalba 1986), Filosofijos sistema (Syntagma philosophicum, išleista 1658).

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką