pistolètas (pranc. pistolet), rankinis trumpavamzdis parakinis šaunamasis ginklas be būgno priešui kauti artimu nuotoliu.

Rūšys

pusiau automatinis 9 mm kalibro pistoletas

Turi graižtvinį vamzdį (kartais kelis vamzdžius), rankenoje įtaisytą šovinių dėtuvę su 6–20 šovinių, kartais ir specialių priedų (optinį arba lazerinį taikiklį, šviestuvėlį). Masė 0,7–1,1 kg. Kalibras 5,45–11,56 mm, greitašauda 14–40 šūvių per minutę, šaudymo tolis – dažniausiai iki 100 m, kai kuriais pistoletais ir toliau. Būna įprastinių, pusiau automatinių (savaime užsitaisančių), automatinių (jais galima šaudyti automatiškai trumpomis serijomis iki 200 m nuotoliu), signalinių (lygiavamzdžiai, paprastai vienašūviai), specialiųjų, naudojančių specialius šovinius (begarsių, skirtų žvalgams, povandeninių), ir kitokių pistoletų. Pistoletais ginkluojami karininkai, kai kurių specialybių puskarininkiai ir kareiviai, policininkai; civiliai asmenys pistoletus naudoja savigynai, medžioklei. Yra ir sportinių pistoletų.

Atskirą pistoletų rūšį sudaro nekoviniai pistoletai (pvz., dujinis, garsinis pistoletas). Išore jie nesiskiria nuo kovinio pistoleto, tik iš jų vietoj tikrų šovinių šaudoma nekoviniais šoviniais: dujiniais, kurie užtaisyti dirginamąja medžiaga (lakrimatoriumi, pvz., aitriosios paprikos ekstraktu, ω‑chloracetofenonu ir kitais), kuri laikinai paveikia gyvąjį taikinį, garsiniais, kurie skirti sukelti garsinį efektą – jų užtaisą dažniausiai sudaro tik parakas, guminiais. Šiuolaikiniai koviniai pistoletai dažniausiai yra pusiau automatiniai.

Istorija

Pistoletai atsirado apie 16 a., kartu su iš laibgalio užtaisomais šautuvais. Pistoleto prototipas – trumpa muškieta. Iki 19 a. vidurio pistoletai daugiausia buvo lygiavamzdžiai, užtaisomi iš laibgalio apvaliomis kulkomis. 16 a. pistoletų užtaisas buvo uždegamas dagčiu, 17 a. – titnaginiu degtuvu, 19 a. – kapsule. Taikliai šaudė iki 20 žingsnių atstumu. Išradus bedūmį paraką ir vientisinį šovinį 1893 buvo sukurtas pusiau automatinis graižtvinis pistoletas, 1897 – labai paplitęs 7,65 mm kalibro pusiau automatinis Browningo sistemos pistoletas, iki šiol naudojamas daugelyje šalių. Labiausiai paplitę šiuolaikiniai pistoletai: Colt M1911 (Jungtinės Amerikos Valstijos), Browning Mk1 (Jungtinės Amerikos Valstijos), Walther P1 (Vokietija), CZ85 (Čekija), FP 70A1 (Vokietija), PM (Rusija), APS (Rusija).

pistoletas su titnaginiu degtuvu (17 a., Italija)

Į Lietuvą pistoletai buvo atgabenti apie 16 a. vidurį. Nepriklausomos Lietuvos kariuomenė 20 a. 3–4 dešimtmetyje daugiausia naudojo vokiečių gamybos 1908 modelio 9 mm kalibro Parabellum ir belgų gamybos Browningo GP35 pistoletus. 1991 atkurtos nepriklausomos Lietuvos kariuomenė ginkluojama daugiausia rusų gamybos Makarovo ir čekų gamybos CZ pistoletais.

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką