Platãjų mšis, graikų–persų karų mūšis, įvykęs 479 pr. Kr. vasarą prie Platajų polio Bojotijos pietryčiuose, tarp Kitairono kalno ir Asopo upės.

Pagrindiniai šaltiniai – Herodoto Istorija ir Diodoro Siciliečio Istorinė biblioteka.

Pajėgos ir pasirengimas mūšis

Pasak Herodoto, graikų polių kariuomenė turėjo 110 000 hoplitų iš 24 Graikijos polių (vadas Spartos karalius Pausanijas), persų – 350 000 žmonių (iš jų apie 50 000 sąjungininkų graikų; kiti autoriai pateikia kur kas mažesnius skaičius); vadas Mardonijus.

480 pr. Kr., pralaimėjęs Salamino mūšį, Persijos karalius Kserksas I su laivynu ir dalimi kariuomenės pasitraukė iš Graikijos, įgaliojęs Mardonijų tęsti karo veiksmus. Mardonijus, peržiemojęs Tesalijoje, pavasarį pradėjo žygį į pietus. Atėnams nesutikus pripažinti Persijos karaliaus valdžios, jis sugriovė gyventojų apleistą miestą ir pasitraukė į Bojotiją, kur Persijos raiteliams patogioje lygumoje šiauriau Platajų, už Asopo upės, įkūrė stovyklą ir nutarė laukti graikų kariuomenės, išsidėsčiusios kitame upės krante, puolimo.

Mūšio eiga

Graikai, bijodami persų kavalerijos, delsė pradėti mūšį. Tokia padėtis truko apie 11 dienų, kol Mardonijaus raiteliams pavyko užgrobti graikų gurguoles ir atkirsti graikus nuo gėlo vandens šaltinio. Pausanijas nutarė naktį atsitraukti į patogesnę vietą arčiau Platajų. Atsitraukimas buvo blogai organizuotas, kariuomenė išsisklaidė.

Mardonijus pamanė, kad graikai bėga, ir įsakė pulti. Pirmuosius persai pasivijo Spartos ir Tegėjos karius; atėniečiai tuo pat metu susigrūmė su persų sąjungininkais tebiečiais. Dėl geresnės ginkluotės, patogesnės pozicijos ir Mardonijaus žūties Platajų mūšį laimėjo graikai. Pasklidus žiniai apie vado mirtį persai pradėjo bėgti. Graikai juos nusivijo iki stovyklos ir ją užėmė.

Padariniai ir reikšmė

Pasak Herodoto, gyvų liko apie 40 000 persų, jie, vadovaujami Artabazo, patraukė Bizantijo link. Iš metalo, gauto išlydžius persų ginklus, Delfuose buvo pastatytas pergalės paminklas – Gyvačių kolona su trikoju viršuje (seniausias Europoje išlikęs pergalės paminklas). Joje išraižytas įrašas, šlovinantis Pausaniją, netrukus buvo ištrintas ir vietoj jo užrašyti mūšyje dalyvavusių polių vardai. Platajų mūšis – lemiamas graikų–persų karo mūšis, kuris simbolizavo gynybinio karo pabaigą.

Gyvačių kolonos, pastatytos Delfuose Platajų pergalei pagerbti, išlikęs fragmentas (dabar – Stambulo centrinėje aikštėje)

879

-Platėjos mūšis

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką