Plãtelių piliãvietė yra Plungės rajono savivaldybės teritorijoje, Platelių ežere, Pilies saloje. 14–15 amžiuje čia buvo medinių pastatų. Rastas medinis rentininis 5–5,5 m pločio ir apie 50 m ilgio pastatas – siena su akmeniniais, skiediniu nesurištais pamatais ir mūriniu bokštu. Už jo buvo mūrinis daugiau kaip 1 m storio statinys su mediniu bokštu. Šiaurėje ir pietuose salos aikštelę gynė medinės užtvaros. Ežero dugne rasta medinio tilto (tiriamas nuo 19 amžiaus) liekanų.

Nuo 15 amžiaus antros pusės Platelių piliavietę valdė Kęsgailos, 1532 pilis užrašyta Žygimantui Augustui, 1534–1536 ją valdė Bona Sforza, vėliau Platelių piliavietė tapo valstybės nuosavybe. 1585 Platelių dvaro inventoriuje rašoma, kad Platelių piliavietės sienos ir mediniai bokštai yra apirę. Pilies plytas statybų reikmėms ėmė plėšti vietos gyventojai.

1997, 2001–2005 V. Žulkaus vadovaujama ekspedicija ištyrė 590 m2 plotą, rado pastatų, gynybinių įrenginių, grindinio liekanų, 4 mitologinius akmenis. Radiniai: geležinės vinys, pasaga, peiliukas dramblio kaulo rankena, 14–17 amžiaus keramikos dirbinių liekanos, akmeniniai sviediniai, neolitu–bronzos amžiumi datuojami titnago skeltė ir akmeninis kirvukas.

Padavimuose minima esą pilį pastatę skandinavai, o saloje esantis tvenkinys buvęs išmūrytas, jame augintos žuvys.

Radiniai saugomi Žemaitijos nacionalinio parko visuomenės muziejuje Plateliuose.

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką