„Poezijos pavasaris“

„Poezijos pavasaris“, tarptautinis poezijos festivalis, rengiamas kasmet nuo 1965; festivalio almanachas. Pradėtas rengti minint S. Nėries 20-ąsias mirties metines. Organizuoja Lietuvos rašytojų sąjunga ir Rašytojų klubas.

Poezijos pavasario emblema (dailininko S. Krasausko piešinys, 1965; © LATGA, 2020)

Festivalyje savo kūrybą skaito Lietuvos ir užsienio poetai, dalyvauja aktoriai, dainininkai, muzikantai, dailininkai. Per keletą dienų įvairiuose Lietuvos miestuose įvyksta apie 50 susitikimų. Rengiama poetų konferencija, kurioje poetai ir literatūros kritikai diskutuoja apie įvairias literatūrinio pasaulio aktualijas. Tradiciniu tapo moksleivių poezijos vakaras ir neformalūs skaitymai Eilėraščiai per naktį. Festivalio dienomis Kaune apdovanojamas Poezijos pavasario laureatas, pagerbiami ryškiausi praėjusių metų poetai, įteikiami prizai už poezijos vertimus į lietuvių kalbą, už lietuvių poezijos vertimus į kitas kalbas, už svariausią debiutą almanache, pagerbiamas aktorius poezijos skaitovas. Baigiamasis vakaras vyksta Vilniaus universiteto Sarbievijaus kiemelyje. Poezijos pavasario išvakarėse išleidžiamas lietuvių poezijos kūrinių, poezijos vertimų ir esė apie literatūrą almanachas Poezijos pavasaris. Jame spausdinta ir sovietinės valdžios nutylimų prieš II pasaulinį karą ir jo metais rašiusių poetų (J. Aisčio, V. Mačernio) kūrybos, naujausios Vakarų poezijos vertimų. Pirmojo poezijos pavasario vienas iniciatorių ir pirmasis laureatas – Just. Marcinkevičius.

Poezijos pavasario emblema (dailininko S. Krasausko piešinys, 1965; © LATGA, 2020)

Maironio premija

2013 Kauno miesto savivaldybė įsteigė Maironio premiją, skiriamą už geriausią naują poezijos knygą, išleistą per praėjusius kalendorinius metus. Teisę siūlyti kandidatus šiai premijai turi kūrybinės sąjungos, menininkų asociacijos, leidyklos, meno kūrėjo statusą turintys autoriai. Teikimus skirti Maironio premiją svarsto Lietuvos rašytojų sąjunga. Premijos laureatas tampa ir Poezijos pavasario laureatu. Poezijos pavasario laureatu tampama ir premija tam pačiam asmeniui teikiama tik vieną kartą. Premijos, kurios dydis 3000 eurų (2022), įteikiama ir Poezijos pavasario laureatas vainikuojamas ąžuolo lapų vainiku festivalio metu paskutinį gegužės penktadienį Maironio lietuvių literatūros muziejuje.

Poezijos pavasario almanachai

Poezijos pavasario laureatas Vladas Braziūnas ir festivalio svečiai Maironio lietuvių literatūros muziejaus sodelyje (2015)

2271

1

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką